Pages

2024. november 26., kedd

Vadlúdszárnyon jő a tél

E lírai címet nem véletlen választottam az utolsó cikkem témájának. A kastély völgyében elterülő tó mellett ugyanis egyre több vadlúd tűnt fel a napokban. A tegnap reggeli napfelkeltében lévő kirajzásukkor vagy ezren lehettek. Némelyik lábán még gyűrűt is láttam, csak éppen leolvasni nem tudtam, honnan érkezhetett a madár. Egyébként nem ritka, hogy hazánkba Csehországból, Szlovákiából, sőt, még Skandináviából is szép számmal érkeznek vadlúdcsapatok. Egészen ellepik ilyenkor a környező nádast, és iszonyat lármát csapnak! Ez pedig nem jelent mást, minthogy a tél lassan kezdetét veszi, és a Gráciában lassan véget ér a vizsgaidőszak. A diákok pedig épp úgy fognak útra kelni hazafele, mint a vadludak. 

Télváró vadlúd sokadalom a Gráciában

A vizsgaidőszak végén, mikor már mindenki túl van a nehezén, a tanárok egy kis vigasságra hívják a diákokat, vizsgaeredménytől függetlenül. A tó környékét ilyenkor ellepik a bódék, és még Graham Wilde ornitológus professzor is meglátogatja az érdeklődőket, és előadást tart. A program reggel 6:15-kor kezdődik, a vadludak kihúzásával. Érdemes korán kelni, mert ilyen látványban nem igazán lehet részed máskor. 

A fő attrakció után elvegyülhetünk a bódék között. Sokan szeretnek vadlúdtollal díszített indián fejfedőt vásárolni, ugyanis a boszorkányok úgy tartják, a vadlúdtoll megvéd a tél okozta ártásoktól, mint például a depresszió, és az álomkór. A vadlúd ugyanis állandó harsány gágogásával vidám színt hoz a környezetbe, és pozitív kisugárzást ad az embernek. A lúdtoll pedig éppen ezt az energiát hordozza magában. 

Ha nem szeretnél vásárolni, természetesen lehetőséged van különböző ajándéktárgyak elkészítésére is. Ezek lehetnek kulcstartók, vagy álomfogók, de akár az íjadat is díszítheted vele. A legendák szerint, aki pedig egy hím faroktollával írja a vizsgát, az biztosan év diákja lesz. 

Vásárlás és kézműveskedés közben pedig meghallgathatjuk iskolánk kórusát, aztán tanulhatunk régi táncokat is. 

És persze ne csak mulassunk, együnk is…..

Az egész vadlúd sokadalom természetesen egy lakomával ér véget, melyet már a kastély nagytermében rendeznek. Ilyenkor a díszlet madár makettekből, falevelekből, és lúdtollakból áll. A vacsora a már jól megismert ludaskása, a népszerű rozéra sült libamell, és a ropogós libacomb. Természetesen nem vadlúd kerül terítékre, hiszen védett. Ilyenkor a háziasított fehér ludat esszük. Köretnek pedig sütőtök pürét, rizst, párolt lila káposztát, és krumplit szolgálnak fel. Desszertnek választhatunk a különböző pohárkrémekből, mákos gubából, és pudingból, na és persze lúdláb tortából. A lakoma egészen éjfélig az asztalon marad, a maradékot utána rászoruló boszorkánycsaládok kapják. 


Írta: April Starr, Solaris

A varázsvilág könyvei

Ezúttal egy olyan kötetet hozok nektek, ami általánosan beszél a varázskönyvekről. A mágikus világ könyvesboltjaiban található több száz kötetet sorolja be.

A művet egy ismeretlen szerző adta ki, aki fontosnak tartja, hogy javítsunk a boltokban található árukon. Úgy véli, nem elég a sok tudományos, oktató jellegű könyv, szükség lenne több regényre is. Véleménye szerint tanulnunk kéne a mugliktól, akiknél a regény műfajba tartozó könyvek vannak többségben. Hasznosak persze a mi könyveink is, azonban hangsúlyozza, hogy mennyire szükségünk lenne a kis kikapcsolódást szolgáló irodalomra is.

A könyv bevezetője után belekezd az egyes műfajok ismertetésébe. Elsőnek az oktató jellegű könyveket hozza, mivel ezekből van a legtöbb. Az ilyen könyvek elsősorban a diákoknak vannak, akik azonban elég kis szelete csak a népességünknek. Ők is 1 évig használják csak a köteteket, aztán kidobják őket. Legjobb esetben elteszik az RBF, RAVASZ vizsgájukig, de akkor is csak 4/7 évig használják őket.

A második rész a tudományos ismeretterjesztő könyvek. Ezek egy-egy szakágnak a könyvei, amit csak az arra szakosodott varázslók/boszorkányok vesznek meg. A különböző főzetekről szóló műveket leginkább a bájitalmesterek veszik. A mágikus lényekről szólóakat a magizoológusok, vagy valamelyik lényre szakosodottak (pl. sárkánykutatók). Itt ugyan lehet némi átfedés a szakágak között, de ígyis eléggé behatároló a közönségük. Arról nem is beszélve, hogy a könyvek előbb-utóbb elavulhatnak az újabb és újabb tudományos kutatások következtében.

Ezután jönnek az életrajzi kötetek. Ezek legtöbbször egy-egy ismertebb személyről szólnak, akiknek tanulhatunk az életéből. Megismerjük, milyen körülmények között nőttek fel, milyen oktatásban részesültek, és milyen munkát végeztek az általuk választott szakágban. Sok esetben külön kitérnek arra, miért lettek híresek. Ha kitaláltak valami varázslatot, bájitalt, akkor mindent elmondanak erről (persze, amilyen információkat össze tudtak gyűjteni). Ha valami nevezetes csatában vettek részt, akkor ecsetelik a csata előzményét, lefolyását. A legtöbb ilyen mű a személy halála után íródik, így arról is olvashatunk. Sok esetben visszaemlékezések alapján születnek ezek a könyvek, ritkábban még az adott személy interjúiból. Régebben éltek esetében pedig igyekszik a szerző minden korábban megjelent írást összegyűjteni, és azokból ollózza össze a saját kötetét.

Legritkábbak a regény formátumú könyvek. A varázslók számára még nem lett egyértelmű, hogy ezek mellett szükség van pihenésre is. Egy író ahhoz nyúl, amihez ért, ahol valamilyen sikert talál. Szórakozás jelleggel nem igazán készülnek könyvek felnőtteknek. Gyermekek számára ugyanis írnak meséket, de ezek nagy része kb. 7-8 éves korig szólnak.

A szerző minden egyes műfajhoz csatolt is egy-egy elég hosszú listát az abba a kategóriába kerülő könyvekről. Persze ez nem tartalmaz minden könyvet, de ismertebb és kevésbé ismert könyveket is felsorol.

Írta: Júlia Snape, Solaris

Interjú Ani Cookkal

Idei utolsó interjúalanyom az Arcanus egyik elsőse, ismerkedjünk meg vele.

Hogy találtál rá a Gráciára? 

A Harry Potteres Kinder Joy csere-bere nevű csoportban láttam, hogy az igazgatónő meghirdette az iskolát. Megnéztem a honlapot, gondoltam, jelentkezem. Régebben vagy 3 éve keresgéltem én ilyen Harry Potteres szerepjátékot a Google által. Akkor nem találtam ilyen oldalt.

Hogyan „született” meg karaktered?

Angol nevet akartam mindenképpen. Ani nevet a külföldi filmekben vagy sorozatokban magyar szinkronnal úgy mondják ki, hogy „Eni”. A Cook meg néztem angol vezetékneveket az interneten s úgy egybe ez hangzott jól. Meg amúgy is szeretek sütni, úgyhogy helytálló is.

Mik a kedvenc tantárgyai a Gráciában?

Minden ami varázslat: átváltoztatástan, sötét varázslatok kivédése. Hasznos varázslatok vannak benne, ha pl. szükségünk van egy gombostűre, de csak gyufa van itthon, könnyedén átváltoztathatjuk. A másiknál meg megvédhetjük magunkat is akár. Bájitaltan is hasznos tudomány, mindenféle gyógyfőzetek is készíthetőek.

Ha a varázsvilágban élnél, mi lenne a foglalkozásod és miért pont arra esne a választásod?

Gyógyító lennék, de olyan, hogy a bájitalokat készíteném a beteg embereknek. Mugli életben is szeretem kikúrálni magam, ha sikerül, enyhe betegségeket.

Ha találkozhatnál a Harry Potter univerzum valamelyik szereplőjével, ki lenne az? És miért?

A Weasley ikrekkel találkoznék. Elviccelődnénk együtt, megkérném, mutassák meg, hogy csinálják a tűzijátékot, hogy tudjak csinálni én is. Kell néha egy kis komolytalanság is. Néha én is szeretek viccelődni.

Mi lenne az, amit kipróbálnál a HP univerzumban? 

A varázspálcával varázslást, a kviddicset kipróbálnám, mindegyik posztját, biztos lenne egy kedvenc poszt. A bagollyal levélküldést, láthatatlanná tévő köpenyt. A Roxfort kastélyban a lépcsőket, bejárnám az egész kastélyt, az udvart is beleértve. Italok közül a vajsörre lennék kíváncsi. Nyaláspálcát is megkóstolnám.

Melyik házba tartozol? És miért gondolod, hogy oda való vagy? 

Régebben kitöltöttem egy Harry Potteres kvízt, hogy melyik házhoz tartoznék. Frissen is kitöltöttem, lehet ugyanannál az oldalnál, de mindkettőn egy eredményt adott. A Hugrabug jött ki. Becsületes vagyok, sportszerűen szeretem végezni a munkám. Elfogadom az embereket bármilyenek is legyenek. 

A mugli világbeli életedről is mesélnél nekünk valamit?

Enikőnek hívnak 34 éves vagyok, bár nem néznek annyinak sokan. Első munkahelyem egy szemüveglencse gyárban volt, mint gyári munkás. Szerettem amúgy, kis könnyű volt, nekem legalábbis, összesen 6 évet dolgoztam ott, utána adminisztrátorként dolgoztam a Polgármesteri Hivatalban, elég kevés volt ott a pénz, majd a Kórházban orvosírnokként. 

Szabadidőmben szeretek sportolni, filmet nézni, zenét hallgatni, olvasni, nyáron strandra járni, koncertekre, fesztiválokra. Szeretem az állatokat, van egy golden retriever keverék kutyám. Vannak még itthon nyulaink, galambok, kiskoromban volt hörcsögöm is. Párommal néha társasjátékozunk.


Lejegyezte: Tekergő Hedvig, Solaris

5. rejtvény

Elérkeztünk az idei utolsó rejtvényünkhöz. Ne felejtsétek, ha szeretnétek ringbe szállni az Év rejtvényfejtője címért, akkor már csak a pótlási időszak végéig, DECEMBER 8-ig küldhetitek be a szerintetek helyes megfejtéseket.

Válaszaitokat az szboszi.gracia@gmail.com-ra várjuk. Ne felejtsétek el az email tárgyában feltüntetni az iskolai nevetek, évfolyamotok, házatok és hogy a 5. rejtvényekről van szó.

Lássuk először Júlia feladványát, amelyben arra kíváncsi, hogy miket változtattak meg a filmekben a könyvekhez képest.

 10 pont szerezhető



Végül pedig következzen Kate kérdezz-felelek feladványa, ezzel is 10 pont szerezhető.


1. Makesznek, a patkánynak milyen szert ad az állatkereskedő, hogy fittebb legyen?

- vitalizáló

- frissítő

- délcegítő


2. Ki az egyetlen személy, akire hallgat Hóborc?

- Véres báró

- Albus Dumbledore

- Argus Frics


3. Mivel kínálta meg Harryt McGalagony professzor, amikor Dolores Umbridge büntetésből kiküldte az első órájáról?

- mindenízű drazséval

- keksszel

- csokibékával


4. Milyen állattal találkozik Narcissa Malfoy és Bellatrix Lestrange, amikor titkos találkozóra mennek Perselus Pitonhoz?

- róka

- kutya

- macska


5. Kiken tesztelik a Weasley ikrek az új terméküket, az orrvérzés ostyát?

- a mardekáros diákokon

- Mrs. Norrison, a macskán

- az elsőéves diákokon


6. Kinek mutatja be Cornelius Caramel mágiaügyi miniszter az utódját, Rufus Scrimgeourt?

- Arthur Weasleynek

- a mugli miniszterelnöknek

- Albus Dumbledore-nak


7. Mi derült ki Argus Fricsről, a Roxfort gondnokáról?

- mugli

- kvibli

- varázsló


8. Milyen körülmények között "találkozik" Harry Voldemort apjával?

- Lát róla egy fényképet

- Sosem látta Voldemort apját 

- Dubledore által megszerzett emlékben a merengőn át


9. Miket rejt el Hermione a Griffendél ház klubhelyiségében?

- Griffendél házszabályokat 

- a házimanóknak kötött sapkákat 

- Dobbynak egy új cipőt 


10. A harmadéves Átváltoztatástan tantárgyból mi volt a vizsgafeladat?

- Borospohárból színes madárrá alakítás

- Lapostányérból ékszerteknőssé alakítás

- Teáskannából vörösfülű teknőssé alakítás


Írta: Júlia Snape, Kate McPigeon

Kedvenc gyerekkori filmjeim

Az utolsó cikkemben szeretném nektek bemutatni a gyerekkori kedvenc filmjeimet, sorozataimat. Olyanokat választottam, amik a mai napig a kedvenceim, amiket bármikor meg tudnék nézni most is. Mivel az Avatar – Aang legendájáról már készült egy cikk, így az most kimarad a felsorolásból.

Mary Poppins (1964)

A Banks család két gyermeke magányosnak érzik magukat, sorra „fogyasztják el” a dadusokat. Végül aztán megérkezik hozzájuk Mary Poppins, aki megpróbálja rendbe tenni a két gyereket, és közelebb hozni őket a szüleikhez.

A film élőszereplős, azonban vannak benne rajzolt jeleneket is. Arról szól, hogy tudjuk rendbe hozni a kapcsolatunkat a családunkkal. Az életet nem kell mindig komolyan, szigorúan venni, hanem meg kell őriznünk a gyermeki szenvedélyünket. Számomra ezek miatt is lett az egyik kedvencem, másik oka pedig, hogy én szeretem a musicaleket. A filmnek van 1-2 dala, ami mára már ikonikussá vált.

A muzsika hangja (1965)

Maria apácának készül, a rendfőnökasszony azonban úgy dönt előbb próba elé állítja. A 7 gyermekes Von Trapp családhoz küldi nevelőnőnek, hogy segítse a család életét. A fegyelmezett gyerekek apjuk mögött próbálják elüldözni Mariát, aki pedig próbálja lazítani a szigorú szabályokat. Mindez pedig nem sokkal az Anschluss előtt zajlik.

Ez szintén egy musical, és van némi hasonlósága a Mary Poppins-szal (nemcsak a főszereplő, Julie Andrews személye). Nem tudom megmondani, hogy mit szerettem meg ebben a filmben, valahogy az egészet szerettem. A vallási oldalát, a gyerekek – és Maria – csintalanságát, a kapitány komorságát, a dalokat… Az egyetlen „bajom”, hogy szerintem a film második része felesleges. Az teljesen megváltoztatja a film mondanivalóját, a film lényegét. Nem zavaró, és azt a részt is szeretem! Viszont én inkább két filmbe csináltam volna meg, jobban kidolgozva ezt a 2. etapot is.

Óz, a csodák csodája (1939)

Kansast tornádó sújtja, aminek következtében Dorothy, a kutyájával, Totoval együtt Óz birodalmába kerül. A kislánynak csak egy célja van, visszajutni szeretett otthonába. Dorothy azonban a Nyugati boszorkány útjába kerül, aki megfenyegeti a lányt.

Ebben a musicalben a képzeletvilág hatalmával találkozhatunk. Ez az, amiért megszerettem, mivel kinyitotta a képzeletemet. Megláthatunk bárkiben barátot, ellenséget. Megkereshetjük bárhol a haza vezető utat, hogy otthon érezzük ott magunkat. És, amikor a csodára várnánk, akkor a legegyszerűbb dologra van csak szükség.

Ben Hur (1959)

Ben Hur egy gazdag zsidó család fia, aki találkozik gyerekkori barátjával, a már római parancsokká lett Messalával. A két ellentétes oldal viszályt szül a barátok között, és egy véletlen baleset után pedig megvádolják Ben Hurt azzal, hogy meg akarta ölni Messalát.

A történetet keretbe foglalja Jézus születése és halála. A film azonban történelmi, bemutatja az ókori Róma és Júda provincia életét. A történelem kedvelő énem egyből megszerette a filmet. Sosem zavart a film hossza sem, mivel nincs egy üresebb jelenet sem. Még ha nem is pörög mindig a cselekmény, akkor is élvezetesek a párbeszédek, szépek a jelenetek.

80 nap alatt a Föld körül Willy Foggal (1984)

Willy Fogg fogadást köt az angol Trefort Klubban, hogy 80 nap alatt körbe utazza a világot. Össze is pakoltat újdonsült inasával, Rigodonnal, akivel aztán elindul. Küldetését azonban máris nehezíti két dolog: Transfer, akinek célja ezt a küldetést meghiúsítani, illetve a Scotland Yard két nyomozója, akik mint bűnöst akarják elfogni Foggot.

A 26 részes sorozat állatokkal meséli el Jules Verne klasszikusát, ezáltal közelebb hozta a történetet a gyerekekhez. Mindegyik résznek van egy kis története, hogy az adott helyszínen, hogy jut tovább, mi történik az utazóinkkal. Kedvenc karakterem egyértelműen Romy hercegnő volt, bár kicsiként még féltem attól a résztől, ahol ő megjelenik.

Kaleido Star (2003-2004)

Sora Japánból az USA-ba utazik, hogy jelentkezzen a Kaleido cirkuszba. A jelentkezést lekési, viszont mégis lehetősége adódik, hogy megmutassa mit tud.

A sorozatban Sora és barátai mindennapjait kísérhetjük figyelemmel. Újabb és újabb előadásokra készülnek, táncolnak, akrobatikáznak, stb. Szerettem a sorozatban megjelenő mozgást, humort, a karakterek közti dinamikát. A Fantom karaktere egy kis mágikus töltetet is csempészett a sorozatba. A történethez készült 2 film is jól sikerült, azokat is szerettem.


Írta: Júlia Snape, Solaris

A terápiás kutyák és egy rövid filmajánló

Cikksorozatom végén egy filmet szeretnék ajánlani nektek. A Thomas után egy kisfiú és egy kutya csodálatos kapcsolatának története. Kyle Graham nem a szörnyektől fél, mint általában a hatévesek. ő szinte mindentől fél, csak nem képes szavakba önteni. Édesanyja, Nicola, tisztában van vele, hogy fia biztonságra vágyik, de a kisfiú jövője érdekében a végsőkig feszíti azt a bizonyos húrt, amit az autizmus állapota megenged. Férje, Rob, pedig egyre nehezebben viseli, hogy Nicola elszánt küzdelme rombolóan hat a kettejük viszonyára. Ekkor lép az életükbe, Thomas, a golden retriver kölyökkutya. A kutya segítségével Kyle személyisége csodálatos módon megnyílik.

A film több szempontból fantasztikus. Egyrészt bemutatja egy édesanya küzdelmét fogyatékkal élő gyermekéért a környezetével (és gyakran a családjával) szemben is. A szülők kapcsolati dinamikája is nagyon érdekes, mivel az apa szeretne több figyelmet, ugyanakkor szereti a fiát is, és őrlődik a két érzelem között. És természetesen bemutatja azt is, hogy egy kutya hogyan segíthet egy embernek nyitottabbá válni. 

Korábbi cikkemben említettem, hogy Magyarországon hatféle segítőkutyát képeznek. A mai cikkemben a rohamjelző,  terápiás ebekről fogok nektek mesélni. A rohamjelző kutya az epilepsziával élő személy vagy más krónikus, rohamszerű állapotoktól veszélyeztetett személy segítésére kiképzett eb. Elsősorban a váratlan rohamok vagy rohamszerű állapotok előrejelzése a feladatuk, illetve a roham közben segítségnyújtás, segítségkérés. A kutyák tulajdonképpen a szervezetben lejátszódó kémiai folyamatokra reagálnak, és így tudják jelezni a rohamot. Ennek elérése érdekében ezek a kutyák kb. nyolchetesen a gazdához kerülnek, és a képzés is együtt történik. A családnak itt egyben azt is vállalnia kell, hogy a gazdán kívül senki más nem etetheti, simogathatja vagy utasíthatja, tehát a gazdának képesnek kell lenni a kutya önálló ellátására. A kutya a rohamokat előre jelzi, így gazdájának van lehetősége bevenni a gyógyszereit, ezzel megelőzve azokat. Amennyiben a roham mégis bekövetkezik, és szükséges, a kutya képes segítséget hívni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rohamjelző kutyával rendelkező betegek rohamai ritkulnak, lefolyásuk enyhébb. rövidebb. 

Rohamjelző kutyát igényelhet epilepsziában szenvedő, diabéteszes vagy akár más olyan betegségben szenvedő, amelynél váratlan rohamszerű állapotromlás következhet be (pl. szívbetegség, pánikbetegség stb).

A terápiás kutyák

A terápiás kutyák együtt dolgoznak felvezetőikkel, ketten keresik fel az adott célcsoportot és segítenek például fejlesztő foglalkozások lebonyolításában. A kutya felvezetője szoros együttműködésben áll a csoportban tevékenykedő szakemberrel (pl. pedagógus, gyógytornász, gyógypedagógus). a hatékonyabb fejlődés érdekében. Erre azért is van szükség, hogy a gyerekek ne maradjanak felügyelet nélkül. A kutyás terápiának két ága van, a látogató és a fejlesztő terápiás foglalkozás. Az első esetben a kutyák felkeresik a célcsoportot, de konkrét feladat nélkül (pl demens/idős emberek esetében idősek otthonaiban). Az utóbbin pedig a kutya aktívan részt vesz az állatasszisztált foglalkozáson, különféle feladatokat lát el. 


Írta: Martha Wilson, Solaris


2024. november 7., csütörtök

Kísérletek vagy állatvédelem?

Nem titok, hogy régebben a boszorkányok előszeretettel kísérleteztek rágcsálókkal, és békákkal. A béka azért is volt népszerű, mert a jól ismert meséből azt a következtetést vonták le, hogy aki megcsókol egy békát, az herceget kap jutalmul. Bár a Békakirályfi csupán egy mese, mégis tömegesen kezdték a szerencsétlen kétéltűeket vadászni. Habár a csókok hatástalannak bizonyultak, a békák egyedszáma így is drasztikusan lecsökkent. 

Kezdeti kísérletek

Kezdetben a mugli általános iskolákban, biológia órán is előszeretettel boncoltak békát. Ezt tudományos, anatómiai céllal hajtották végre. A boncolásoknak hála így az orvostudomány meghatározta a keringési rendszert, és a szerveket, valamint rájöttek az agy és az izomzat összefüggéseire is. Sajnos ez is hozzájárult ahhoz, hogy hazánkban, és a Roxfort területén is egyre kevesebb barna varangy él. A statisztikák kimutatják, hogy a barna varangy állomány a 18. század végére teljesen megszűnt, csupán egy hímet, és egy nőstényt sikerült megmenteni. Ám sajnos ebből a párból nem lett szaporulat, így a faj a 19. század közepére teljesen kipusztult. 

A másik kedvelt állat, a fehér egér volt, melynek példányait laboratóriumi körülmények között vizsgáltak. Bár az egér esetében boncolásra csak nagyon ritkán, vagy egyáltalán nem került sor, de az injekciókat, vagy gyógyszereket rajtuk kísérletezték ki. Ez nagymértékben az egerek májának megnagyobbodását okozta, de a tudósok szerint ez nagyobb testtömeg esetén elenyésző mellékhatás lehet. Amennyiben az állat túlélte a vakcina tesztelését, az anyagot ember is megkaphatta. 

A boszorkányok a muglikkal szemben nem gyógyszerészeti céllal tesztelték az állatokat, hanem átváltoztatástan órákon vették főleg hasznukat. A kísérletek ugyan sokkal humánusabbak, mint a mugliknál, mégis az állatok idegrendszeri sérüléséhez vezetnek. A folyamatos mágia gyakorlás és a bűbájtan órák következménye sok esetben meddőséget okozott, de feljegyeztek megbénult példányt is. 

Átváltoztatástan órák, és mellékhatásaik

Ahhoz, hogy egy békát át tudjunk változtatni pl. egy szoborrá, az állat keringésének teljesen meg kell szűnnie. A hibernációnak nem szabad tovább tartania öt percnél, mert az állat teljesen kihűlhet, emiatt megszűnhet, vagy részlegessé válhat a keringése. A kétéltűek ugyan télen lehúzódnak az iszapba, ahol hibernálják magukat, de ezt a testhőmérséklet fokozatos csökkenésével teszik. Az átváltoztatástan órákon ezzel szemben a testhőmérséklet azonnal 0 fok alá esik, és ez nagyban megterheli az állat szívét. A túlzott átváltoztatásoknak köszönhetően egy hónapban a diákok fejenként hat békát használtak el, így az iskolának igényelnie kellett a közeli állatkertből újabb egyedeket. Ezt azonban a rezervátum vezetője, aki a Minisztériumban is dolgozik, megakadályozta. Levelében arra hivatkozott, hogy a gólyáknak nincs elég táplálékuk, és a diákok kínzásnak vetik alá az állatokat. Így arra szólította fel a professzorokat, hogy a továbbiakban használjanak élettelen dolgokat a bűbájok gyakorlására. Így a békák teljesen háttérbe szorultak mágia szempontból, és hamarosan a muglik is felhagytak a felesleges boncolásokkal. 

De hogy jön mégis ide a béka? 

A szemfüles diákok természetesen állattá változtatással is kísérleteztek. A jól ismert meséből, a Békakirályfiból vették az ötletet, hogy fiú osztálytársaikat zöld varanggyá változtassák, majd egy csók után azok visszanyerjék eredeti alakjukat. Ezt a szabadidejükben, professzorok jelenléte nélkül hajtották végre, egy Amanda Simson nevű hatodéves diáklány unszolására, aki nemrég szakított szerelmével. A szerencsétlenül járt fiút többször is átváltoztatták, aminek hatására úszóhártyái nőttek. Miután az igazgató értesült a fiú kínzásáról, Amandát azonnali hatállyal felfüggesztette, és eltiltotta a mágiagyakorlástól. 

Békák, és mágia napjainkban

Manapság szigorúan tilos az állatokon kísérletezni, és továbbra sem engedélyezett a békák használata átváltoztatás, és bűbájtan órákon. Csak kivételes engedéllyel lehet békát kísérletre használni az olyan RAVASZ vizsgára készülőknek, akik a Béka esszencia, vagy a királyfit csókkal témából írják a szakdolgozatukat. Ezt azonban a Mágiaügyi Minisztériumtól kell kérvényezni, akik megvizsgálják az adott diák előéletét, és a vizsga előtt két héttel öt békát biztosítanak gyakorláshoz. 

Írta: April Starr, Solaris

Dobby, a házimanó

Ezúttal egy igazán különleges könyvről szeretnék nektek beszámolni. Megszokhattuk már, hogy időnként megjelenik egy-egy híresebb varázslóról önéletrajzi kötet. Olyan azonban még nem fordult elő, hogy egy házimanó életéről könyv jelenjen meg; most épp egy ilyet hozok nektek.

Bizonyára sokatok családjának van házimanója, vagy épp az iskola falain belül találkoztatok már velük. Legtöbbjük egy-egy család szolgalában áll, és bármit, amit kérnek tőle, köteles megtenni. Az iskolában leginkább a takarítás, főzés az ő feladatkörük, lehetőleg minél láthatatlanabbul. Azonban volt egy manó, aki kitört ebből, és más életet akart. Ő nem más, mint Dobby.

Dobby születéséről nem maradt fent sok információ, csak azt lehet tudni, hogy június 28-án született. Élete nagy részét a Malfoy család szolgálatában töltötte. Erről az időszakról leginkább Draco Malfoy beszámolói szolgáltak alapul. Lucius Malfoyt és feleségét is felkeresték, de ők nem akartak mesélni Dobbyról. Emiatt csak a fiukat tudták megkérdezni, aki azonban nem a legpontosabb forrás. Már jóval születése előtt is a családot szolgálta a házimanó, erről ő nem sok mindent tudott. Gyerekkorából sem maradt sok emléke, de amit csak tudott, megosztott az íróval.

A könyv második része Minerva McGalagony emlékei alapján készült. Miután a Malfoy család elküldte szolgálatából Dobbyt, ő megpróbált galleonért dolgozni. Miután senki nem vette fel szolgálatába, az akkori Roxforti igazgató, Albus Dumbledore fogadta fel az iskolába. Évekig dolgozott, erről az időszakról számolt be a jelenlegi igazgató.

Élete utolsó napjairól, és haláláról nem más, mint a jelenlegi Mágiaügyi Miniszter szolgált információkkal, ugyanis Hermione Granger ott volt Dobby halálakor. Ő volt az is, aki szorgalmazta a témát. Diákkkora óta szívügyének tekinti a házimanók sorsát, ennek eredménye a könyv is.

A kötetben egyébként Harry Potter, Ron Weasley, és egyéb roxforti diákok is mesélnek Dobbyról. Ezekből a visszaemlékezésekből született meg az életrajz. Emiatt nem is teljesen regény, néha interjú részleteket is tartalmaz. Ez talán nehezíti az olvasást, de érdemes ezeken is átrágni magunkat.

Számomra a könyv egyik érdekessége, hogy próbálja bemutatni a főhőse életének sötét oldalát is. Nem volt könnyű élete a Malfoy családnál, és bizony sok másik varázsló család is hasonlóan bánt, bánik a saját manójával. Egy mellék epizódban arról is olvashatunk, hogy más manók mennyire ragaszkodtak a gazdájukhoz. Egyeseknek pont akkor válik keserűvé az életük, ha a gazdája elküldi őt. Érdekes ezt az ellentétet látni, és csak rajtunk áll, mi melyiket választjuk.

Írta: Júlia Snape, Solaris

Interjú Myyrdax Bencével

Következő beszélgetőtársam egyike a Grácia legújabb diákjainak, aki ennek ellenére is már oszlopos és roppant szorgalmas tagja lett mind az iskolának, mind a Solaris-háznak. 

Hogy találtál rá a Gráciára?  

Pár hónapja előtört belőlem a gyermeki lelkesedés, jött egy belső sugallat, hogy legózni szeretnék, majd megvettem az első Harry Potter készletem. Azóta már az egész Roxfortot és környékét felépítettem, és ahogy böngésztem a facen a csoportok között, ott a Lego Harry Potter csoportban akadt meg a figyelmem a Grácián. Éppen dolgoztam, de egyből képernyő fotóztam, hogy ha lesz időm, akkor tüzetesebben átolvassam, mi is ez az egész. Igazából már első olvasásra nagyon megfogott, és gondoltam, szívesen beleásnám magam diákként a HP univerzumba.

Hogyan „született” meg karaktered? A karakterem neve Myrrdax Bence, a nevem mindenképpen megszerettem volna megtartani. A Myrrdax pedig egy videójáték egyik legnagyobb druidája. A karakterem anyukája Agnes Wild, a „híres” magizoológus és kriptozoológus, apukám pedig Zerd Cedarblossoms, a déli vidék kentaur törzs főnöke. Próbáltam valami izgalmas háttértörténettel előrukkolni, ez szerintem sikerült is, hiszen a házi feladataimban olykor kifejtem ezeket a szálakat.

Mik a kedvenc tantárgyaid a Gráciában? Gyerekkorom óta imádom az állatokat, és a mágikus lényeket, így a kedvenc tantárgyam a Legendás Lények gondozása. De igazából mindegyik tárgynak meg van a maga varázsa. A mágiatörit például száraznak gondoltam, de a házi írás közben mindig rájövök, mennyire érdekes ez a tárgy. A legnagyobb meglepetést talán a hétköznapi mágia okozta, én minden órát nagyon élvezek. De minden házi feladatot megpróbálok úgy megírni, hogy az kreatív, és látványos legyen, így mindegyik órát nagyon szeretem.

Ha a varázsvilágban élnél, mi lenne a foglalkozásod és miért pont arra esne a választásod? Ahogy már korábban említettem, imádom a legendás lényeket, így biztosan olyan munkát választanék, ami ehhez kapcsolódik. Akár egy rezervátumban tenyészteném őket, sőt ha tehetném egy mágikus állatkertet is alapítanék, ahol mindenki megismerhetné ezeket a csodálatos állatokat.

Ha találkozhatnál a Harry Potter univerzum valamelyik szereplőjével, ki lenne az? És miért? Ez nehéz kérdés, de talán Hagrid lenne az első. Szívesen sétálnak vele egyet a Tiltott Rengetegben, hogy testközelből megismerhessem azt ott őshonos fajokat. Illetve meghallgatnám Hagrid életét, és a  történeteit. Na meg persze Göthe Salamander.... na tőle is aztán lehetne tanulni.

Mi lenne az, amit kipróbálnál a HP univerzumban? 

A csokibékát... 😃 Illetve szívesen repülnek egy griffel, vagy akár egy sárkánnyal is, na meg ott van még a hopp hálózat... gyakran megkönnyítené a hétköznapjainkat.

Melyik házba tartozol? És miért gondolod, hogy oda való vagy? 

A süveg a Solaris házba osztott, és szerintem remekül döntött. Állandóan mosolygok, jó kedvem van és pozitívan gondolkozom. Fontosak számomra az emberi kapcsolatok, a mély és tartalmas beszélgetések, a közös programok és a sok – sok nevetés. Nagyszerű emberekkel ismerkedhettem meg a házamban, mindenki végtelenül kedves és segítőkész, így ha bármi kérdésem volt, hamar válaszra találtam. Büszke vagyok arra,  hogy Solarisos lehetek.

A mugli világbeli életedről is mesélnél nekünk valamit?

Myrrdax Bence (Einsiedler Bence) vagyok. 30 éves. Kereskedelemben (piacozás) dolgoztam az iskola mellett 14 évet, aztán vendéglátóztam étteremvezetőként 6 évig, jelenleg az egyik budapesti Aldinál dolgozom boltvezető helyettesként. Végzettségemet tekintve idegenvezető vagyok, majd a BGE-n végeztem közgazdászként turizmus szakon. Imádom az állatokat, mindig voltak állataim, jelenleg cukormókusokkal foglalkozom. Gyűjtöm a képregényeket, és egy pár hónapja elkezdtem a lego Harry Potter készletek beszerzését is.

A legnagyobb szenvedélyem pedig az utazás, ezt sosem fogom megunni. Főleg az egzotikusabb helyeket kedvelem, de sokszor döntünk úgy, hogy csak egy gyors városlátogatásra indulunk. Már közel 30 országban jártam, de még (remélem) kétszer ennyi helyre eljuthatok. 🙂

Lejegyezte: Tekergő Hedvig, Solaris

Agymenők

Talán az egyik legnagyobb népszerűségnek örvendő sitcom a 2000-es évekből az Agymenők. Egy kb. 20-30 éves fiatalokból álló baráti társaságról van szó, akik életét figyelemmel kísérhetjük.

Penny az elméleti fizikus, Leonard és Sheldon lakásával szemközt költözik. Mivel egyikük egyből beleszeret Pennybe, így elkezdődik a friss szomszédok között a kapcsolat felvétel. A két srácnak a munkahelyén, az egyetemen van még két barátja, Raj és Howard, akik színesítik a szomszédok életét. Pár évaddal később a társaság kiegészül még két lánnyal, Bernadett-tel és Amyvel.

Itt a fő helyszín a két lakás, illetve a fiúk munkahelye, az egyetem. Gyakori helyszín még a képregény bolt. Párszor ellátogatnak más helyekre is, talán a legszokatlanabb a Nemzetközi Űrállomás. Gyakran feltűnik még Stuart és Kripke karaktere is, illetve sok részben halljuk Howard anyjának is a hangját, viszont őt nem lehet látni a sorozatban.

Sok tudós cameozik, Stephan Hawking több részben is feltűnik. Több színész is önmagát alakítja, pl. Mark Hamill, Will Wheaton, James Earl Jones. Ezen kívül pár Nobel-díjas tudós is elvállalta a szereplést a sorozatban.

Az Agymenőkben a barátság mellett a szerelem is összeköti a szereplőket. A szerelmek kibontakozása is fontos szerepet kap mindegyik karakternél. Megismerjük mindegyikük barátnőit, barátjait, szerelmi életük alakulását. Egyik karakter például nem mer beszélni nők társaságában, de ő is vágyik szerelemre, kapcsolatra; ennek alakulását is figyelemmel kísérhetjük.

A sorozat humorát több minden adja. Sheldon különcsége az egyik, Asperger-szindrómájából adódó helyzetek okozzák a vicceket (3-szor kopog, a a kanapén saját helye van, ahova más nem ülhet, minden  nap megvan, hogy mit eszik és ettől soha sem lehet eltérni.). A másik humor forrás a tudományos ismeretek, illetve a képregények jelenléte. Penny karaktere egyáltalán nem ebből a világból jön, sokszor értetlenül áll 1-1 dolog előtt. Ezáltal képviseli azokat a nézőket is, akik nem ismerik az adott témát.

A sorozatnak végül Jim Parsons (Sheldon) döntése vetett véget, mivel úgy határozott, hogy kilépne. Mivel karaktere a sorozat egyik főszereplője volt, így az alkotók inkább lezárták az egészet. Habár a történet szép véget kapott, nekem volt némi hiányérzetem. A karakterek valószínűleg ugyanúgy folytatták volna az életüket, viszont az pozitívum, hogy nem várták meg, míg ellaposodnak a szálak!

Még 2017-ben kapott a sorozat egy spinoffot, Az ifjú Sheldon címmel. Ez a különc srác diák éveiről szól, hogy boldogul a felnövéssel. Érdekesség, hogy míg az Agymenőknek Jim döntése miatt lett vége, addig ebben narrátorként folyamatosan jelen van. Ez a sorozata is egyébként kapott egy spinoffot, idén jelent meg a Georgie & Mandy’s First Marriage első évada.

Őszintén szólva én ezt a legelején nagyon nem szerettem. Viszont mivel a spinoff felkeltette az érdeklődésem, így úgy éreztem, nem árt ismerni az eredetit sem. Ez vett rá arra, hogy nézzem, és minél többet láttam belőle, annál inkább megbarátkoztam vele. Nincs külön kedvenc karakterem, mivel az tetszett benne, ahogy egyik a másikra reagál. Mindegyikben találtam szerethetőt, és a karakterek közti kémia fogott meg.

Írta: Júlia Snape, Solaris

A mozgássérült-segítő kutya

A mozgássérült-segítő kutya olyan mozgáskorlátozott emberek életét segíti, akik mobilitási problémákkal küzdenek. A segítőkutya tárgyakat mozgat, villanykapcsolót kezel, segíthet az öltözködésben, tehát gazdájának nagyobb önállóságot biztosít. 

Magyarországon 232 000 mozgássérült ember él, ehhez képest a segítőkutyák száma elenyésző (egy 2017-es adat szerint 22!) Különböző egyesületek és alapítványok képeznek segítőkutyákat. 

Leggyakrabban labrador, golden vagy uszkár fajtájú kutyák szoktak mozgássérült-segítő kutyák lenni, de más fajták is alkalmasak lehetnek erre a feladatra, pl border collie vagy német juhász.

A rövid felvezetés után most rendhagyó módon egy interjút olvashattok, amit Csenki Anna, mozgássérült-segítő kutyával közlekedővel készítettem.

Martha Wilson: Kedves Anna! Köszönöm, hogy elfogadtad a felkérésemet. Először is kérlek,  mutatkozz be pár szóban. 

Cs. A.: Csenki Anna vagyok, születésem óta mozgássérült és a beszédem nehezen érthető.

M. W.: Mikor és miért döntöttél úgy, hogy segítőkutyát igényelsz?

Cs. A.: Amikor megláttam, hogy egy iskolatársam segítőkutyát kapott és behozta az iskolába. Mindig nagyon szerettem az állatokat, a kutyákat főleg. Kiskoromban mindig olyan kutyánk volt, aki hallgatott rám, és ez jó érzés volt. 

Úgy gondoltam, hogy másként fognak nézni rám az emberek, ha van mellettem egy jól nevelt kutya, és látják, hogy szót fogad nekem, sőt még segít is.

M. W.: Miben segít neked Bodza a mindennapokban?

Cs. A.: Nagyon sok mindenben, sok helyzetben tud segíteni. Bármit (tényleg szinte mindent) fel tud venni, ha leejtem a földre, és oda is adja nekem. Lehúzza a kabátomat, zoknimat, nadrágomat. Ha rámutatok valamire messzebbről, azt odahozza nekem. Kinyitja – becsukja az ajtót. Kosarat cipel. Tudok tárgyakat küldeni másoknak Bodzával. 

A lényeg, hogy Bodza a szájával tud fogni, tartani, bökni, tolni, húzni. így nagyon sok helyzetben tud segíteni, hiszen ezek a tevékenységek multifunkciók, jól lehet őket kombinálni. 

Az, hogy mellettem van egy ilyen okos négylábú, aki ennyi mindenbe tud segíteni és tudom, hogy ketten együtt mindent megoldunk, hihetetlen biztonságérzetet ad Nekem. 

Ezenkívül másképp néznek rám az emberek. Nem az az első gondolatuk, hogy „jajj, szegény kerekesszékes lány”, hanem hogy van egy ilyen szép és okos segítőkutyája. Sokszor megszólítanak, hogy érdeklődjenek Bodzáról. 

M. W.: Ha valaki segíteni szeretne Neked, hogyan tud jól?

Cs. A.: Bodzával nagyon jól összeszokott páros vagyunk. Sokszor a mozdulatomból, vagy a helyzetből tudja, hogy mi a feladata, vagy hogy hogyan kell helyezkednie. 

Ha egy harmadik fél belép, az megzavarhatja Bodzát, hogy még egy emberre kell figyelnie, egyszerűen megoszlik a figyelme. És valljuk be, nekünk sem könnyű egyszerre több dologra odafigyelni. Ezért kérem, ha látják, hogy egy segítőkutyán, hogy dolgozik, ne kezdjék el simogatni, ne szóljanak hozzá, és még véletlenül se etessék semmivel. Nincs könnyű helyzetben Bodza, mert a városi forgatagban alkalmazkodnia kell a különböző szituációkhoz és közben megértenie engem. 

De hogy konkrét dolgot is mondjak. Bármilyen közlekedési járművön amikor megteszik, hogy átadják a kerekesszékesnek kijelölt helyet, az tényleg nagy segítség. Mert nagyon rossz kerekesszékkel és Bodzával az ajtóban/útban állni. Kerekesszékkel sokkal nehezebb kicsit félrehúzódni, hogy el tudjam engedni a le/felszállókat. Pláne, ha tömeg van. 

M. W.: Mennyi ideig tartott Bodza kiképzése és Neked mennyibe került? 

Cs. A.: 1,5-2 évig tart a mozgássérült-segítő kutyák kiképzése Általában az utolsó fél évben körülbelül már rendszeresen találkozik a tanuló segítőkutya és a leendő gazda. Én kb. 8 hónapos korábban ismertem meg Bodzát és rá egy bő évre vizsgáztunk. Bodzát a Kutyával az Emberért Alapítvány képezte ki, számomra térítésmentesen.






Írta: Martha Wilson, Solaris

4. rejtvény

 Kedves Olvasóink!


A  negyedik rejtvénynél lássuk, hogy kik estek a baziliszkusz áldozatául!

Válaszaitokat az szboszi.gracia@gmail.com-ra várjuk. Ne felejtsétek el az email tárgyában feltüntetni az iskolai nevetek, évfolyamotok, házatok és hogy a 4. rejtvényekről van szó.  Év végén pedig új Év rejtvényfejtőjét avatunk, hiszen Alice idén inaktív.

Az eddig szép számmal beérkezett megfejtések szoros versenyt ígérnek idénre, az biztos. 

10 pont szerezhető


A kvíznél ugyancsak 10 pont ütheti a markotokat


1. Ki volt a Pálcák Ura, a bodzapálca jogos tulajdonosa, amikor Voldemorthoz került?
- Albus Dumbledore 
- Draco Malfoy
- Gregorovitch pálcakészítő mester

2. Kivel beszél először Harry, miután Voldemort gyilkos átka után visszatér az életbe?
- Hagrid
- Voldemort
- Narcissa Malfoy

3. Hogyan hagyja el az ájult Piton professzor a Szellemszállást, miután elkábították őt Harryék Makesz (Peter Pettigrew) leleplezésekor?
- Sirius Black cipelte ki a hátán
- Levitálással kilebegtetik a járaton a Fúriafűz tövéig
- Sirius Black és Lupin professzor cipeli ki közösen

4. Harry és Hermione hol rejtőznek el, miután a 3 órával korábbi énjük megérkezik a fúriafűz tövéhez és Lupin vérfarkassá változik? (könyv)
- Hugrid házában 
- A tiltott rengetegben 
- Egyenesen mentek a tópartra megmenteni Siriust a dementoroktól

5. Kik vannak jelen Harry pályaválasztási tanácsadásán?
- Minerva McGalagony + Dolores Umbridge
- Albus Dumbledore + Minerva McGalagony
- Albus Dumbledore + Dolores Umbridge

6. Hogyan jutnak el Dumbledore Serege (DS) tagjai az iskolából a Mágiaügyi Minisztériumba, hogy megmentsék Sirius Blacket?
- seprűn 
- teszrál háton 
- hopponálással

7. Milyen állattal látta Harry a Griffendél hálókörzete ablakából eltűnni a Fúriafűz tövében Siriust, animágius farkas képében?
- egy patkánnyal
- egy kutyával
- egy macskával

8. Milyen munkát végeztek Harryék a Grimauld téri ház szalonjában?
- A Főnix rendje kihallgatását tervezték meg
- Doxikat irtottak a szalonban
- A nyári szünetre kapott házi feladatokat írták

9. Milyen rokonságban állt egymással Sirius Black és Nimphadora Tonks?
- Sirius unokahúgának a lánya
- Sirius unokatestvére
- Sirius testvérének a lánya

10. A Rókázó Rágcsa melyik felétől fordul fel a gyomra annak, aki beveszi?
- rózsaszín
- narancssárga 
- piros


Írta: Júlia Snape, Kate McPigeon

2024. október 10., csütörtök

Jóbarátok

Talán a legelső nagy népszerűségnek örvendő sitcom a ’90-es években kezdődő Jóbarátok volt. A sorozatban egy 20-as, 30-as korú fiatalokból álló baráti társaságot ismerhetünk meg, akiknek az életét a családalapításig kísérhetjük figyelemmel.

A Jóbarátokban egy már összeszokott baráti társasághoz csatlakozik Rachel, aki esküvőjéről elszökve új életet akar kezdeni. Felkeresi régi barátnőjét Monicát, és odaköltözik hozzá, ezzel  beépül a társaságba. Rachel az elkényeztetett lány karakter, míg Monica a pedáns, tisztaságmániás. A társaság 3. lány tagja, Phoebe, a bolondos, szórakozott, mának élő különc. Monica testvére Ross,  paleontológusként dolgozik. Monicával szemben lakik Joey, a feltörekvő színész, és Chandler a társaság viccmestere.

Fő helyszínük a lakásuk közelében lévő Central Perk kávézó, de számtalan más helyre is ellátogatnak a sorozat 10 évada alatt. Elmennek a tengerhez, Ross munkahelyén is forgattak részeket, sőt még Londonban is készült pár epizód.

Rengeteg ismert színész is feltűnik egy-egy részben, van, aki nagyobb szerepet is kap.  Brad Pittet Jennifer Aniston vette rá, hogy szerepeljen a sorozatban, de rajta kívül elvállalta Danny DeVito, Tom Selleck, Reese Whiterspoon, Christina Applegate, vagy épp Gary Oldman. Vannak, akik nem bújtak külön karakter mögé, hanem önmagukat alakítják, ilyen Sarah Fergusson, York hercegnéja, a divattervező Ralph Lauren, Charlton Heston és Jean-Claude Van Damme is.

A sorozat aztán kapott egy spinoffot, Joey címmel. Egyedül az ő karakteréből tudtak még kihozni pár dolgot, viszont összességében én nem éreztem annyira jónak. Magában megállná a helyét a sorozat, viszont szinte semmi utalás nincs az alapműre.

Még 2019-ben merült fel a gondolat, hogy készítsenek valamit újra a szereplőkkel, azonban erre 2021 májusáig várni kellett. Akkor jelent meg ugyanis a Jóbarátok: Újra együtt, ami egy visszaemlékezős film lett. A színészek felelevenítik a régi forgatásokat, mellékszereplőket, egy-egy viccesebb epizódot.

Őszintén szólva én magam nem tudok kiemelni belőle egy dolgot sem, hogy miért szeretem a sorozatot. Összességében jól van megírva, és egy olyan dolog a fő témája, ami számomra is sokat jelent: a barátság. Mindegyik karakterben van olyan, amiért a barátomnak szeretném tudni, és amiért el töltenék vele időt. A sorozat humorát is szeretem. Ebben is megmutatják, hogy mennyifélék vagyunk, és valahogy mindegyikkel lehet azonosulni.  Persze van pár olyan rész, amit kevésbé kedvelek, de ez sem lehet tökéletes! A Reunion-nak is örültem, bár azt én kicsit kapkodásnak éreztem. Annyi mindent akartak bele erőltetni 1 napba, hogy nekem picit sok lett. Arról nem is beszélve, hogy nekem felesleges volt James Corden szerepe, aki vezette az egészet. A spinoffot szeretem, ha nem Jóbarátok spinoffnak tekintem. Önálló sorozatként sokkal jobban megállná a helyét.

Írta: Júlia Snape, Solaris

Egy védett faj nyomában – álcserepesteknősök

Egy újabb áldozata a növekvő turizmusnak, és a klímaváltozásnak… sajnos, egyre nagyobb mértékben pusztul egy olyan faj, ami a 20. században még hatalmas populációval rendelkezett. 

Álcserepesteknősökről általában 

Ennek a kétéltűnek a súlya a kifejlett példányoknál, nem ritka, hogy eléri az 500 kg-ot. Főleg szubtrópusi és mediterrán tengerek melegebb részeit kedveli. Így az Adriai –tengerben, a Földközi – tengerben, és a Vörös –tengerben is megtalálható. Nevét onnan kapta, hogy hátán a szarupikkelyek nem fedik le teljesen egymást. További érdekesség, hogy a vízi teknős fajok úszva akár elérhetik a 30 km/h-t. A nőstények a tojásokat áprilistól júniusig rakják le. Egy fészekaljban nem ritka, hogy tíz tojás is van. Ilyenkor a költőhelyek körzetét lezárják, ugyanis ha egy tojás is megsérül a fészekben, a többi tojás sem kel ki a bioszféra felborulása miatt. Emiatt bizonyos országokban, mint pl. Cipruson, Kephalonián, és Zakinthoson önkéntes csapatok segítik a tojások begyűjtését. A tojásokat egy keltetőbe viszik, ezzel megakadályozva a turisták és a természetes ragadozók által okozott károkat.


A teknősök ellenségei 

Mint már említettem, a növekvő turizmus, és a klímaváltozás az álcserepes teknős egyre csökkenő példányszámának. A megnövekedett turizmus és a klímaváltozás a tengervíz minőségét rontja olyan mértékben, hogy a menedékként szolgáló vízinövények és az apróbb halak elpusztulnak. Meglepő tény, hogy a Covid-lezárások idején a természetes élőhelyük körülményei javultak, és ez jót tett az álcserepes teknős állomány növekedésének. 

Az emberek mellett természetesen vannak természetes ragadozók is. A fiatal kori halálozás a leggyakoribb, hiszen akkor még a páncélzat lágy. A madarak a magasba repülnek a teknőssel, és leejtik őket a kövekre. Így a páncél megtörik, és a ragadozó madár számára kész az ebéd. A nagyobb teknősöket, amelyek már a vízben úsznak, viszont a cápafélék vadásszák. 

Mi történik a kikelést követő pár órában? 

A keltetőben a tojások hőmérsékletét folyamatosan monitorozzák, és mikor a tojás eléri a kikelési hőmérsékletet, a tengerpartra viszik. A kis teknősök általában az éjszaka közepén kelnek ki, és a holdfényt követve egyből a tengerbe mennek. Ezek után igyekeznek minél mélyebbre merülni, hogy a vízi madarak ne érjék már el őket, és eltűnnek a korall mezők között. 

Mi diákként mit tehetünk a faj megmentéséért? 

Első sorban fontos, hogy a fészekrakási időszakban kerüljük a lezárt strandokat. Nem véletlenül van kitéve, hogy belépni tilos. Bármennyire is vonzó teknőstojást fotózni, le kell győznünk a kíváncsiságunkat. 

Másrészt lehet csatlakozni önkéntes szervezetekhez, akik a tojások begyűjtéséért felelősek. Én buzdítanék épp ezért mindenkit, hogy jelentkezzen az LLG professzoránál! A tanári kar biztos szívesen segít eljutni az ilyen szervezetekhez. 

És végső soron, lehet támogatni anyagilag is a WWF szervezetet, akik az álcserepes teknősök mellett számos más faj megóvásáért is felelősek. 

Írta: April Starr, Solaris

Bele sem gondolunk, hogy mennyi olyan tevékenységet végzünk, amiben a hallásunknak nagy szerepe van. Egy hallássérült-segítőkutya jelez, ha szól a reggeli ébresztő... ha kopognak az ajtón; ha megszólal bármilyen bármilyen veszélyt jelző riasztó vagy ha valaki a nevünkön szólított. Ugatás helyett bökdöséssel jeleznek, ezért különösen nehéz dolguk van, mert mindig önállóan kell cselekedniük.

Magyarországon a Neo Magyar Segítőkutya Egyesület képez ki hallássérült-segítő (hangjelző) kutyákat. Egy speciális vizsga után a gazda-kutya páros kap egy igazolványt, amivel ingyen utazhat tömegközlekedési eszközökön, és bemehet a mindenki által látogatható helyekre (bolt, étterem, strand stb.)

Magyarországon 71 000 hallássérült ember él. Ehhez képest nagyon kevés hallássérült-segítő kutya dolgozik (egy 2017-es adat szerint 9!).

Magyarország első hangjelző kutyája Chili volt, akit 2011-ben a Kutyával az Emberért Alapítvány vizsgáztatott le sikeresen.

Hallássérült-segítő kutya bármilyen fajtájú kutya lehet, pl uszkár, labrador, golden retriever, de akár egy kistermetű bichon is.

A hallássérült-segítő kutyák a hangjelzésen túl pszichés segítséget is nyújtanak számukra, ingergazdag környezetet biztosítanak nekik, segítve társadalmi beilleszkedésüket.

Cikkem végén egy sorozatot szeretnék Nektek ajánlani. 

A sorozat címe Sue Thomas F. B. I., melynek a főszereplője nem átlagos lány. Gyermekkora óta küzd azért, hogy a normális emberek életét élhesse, ez azért reménytelen, mert Sue siket. Ennek ellenére tökéletesen beszél és keményen küzdött azért, hogy az FBI egyik nélkülözhetetlen munkatársa legyen. Az ő és segítőkutyája, Levi kalandjait követhetjük nyomon. A sorozat sajnos csak 3 évadot élt meg, pedig szerintem lehetett volna tovább szőni Suék történetét.

A sorozat egyik erőssége (természetesen a cuki kutya mellett 😊 ) a mellékszereplőkben rejlik. Nem tudnék kiemelni egyetlen karaktert, mindegyik szerethető valamiért (még a sorozat „rosszarca” is).


Írta: Martha Wilson, Solaris

Regék és mondák

Ezúttal egy könyv sorozatot hozok nektek, ráadásul olyat, amit még a muglik is ismernek. Ez pedig nem más, mint a Regék és mondák sorozat, ami jelenleg 13 kötetnél tart.


A varázs társadalom számára mindig is fontos volt a múlt, a hagyományok őrzése. Emiatt vállalkoztak páran, hogy ezeket szépen összegyűjtik, és a megfelelő népekre lebontva egy-egy kötetbe rendezik őket. Felkeresték a Mágiaügyi Minisztériumot, és támogatást kértek egy nagy, világ körüli útra, hogy céljukat könnyebben megvalósítsák.

Miután a Minisztérium támogatta őket, elkezdtek utazni. Felvették az adott ország Minisztériumaival a kapcsolatot, és segítséget kértek tőlük. Számtalan beszélgetést lefolytattak, hogy megismerjék az adott hely mondáit. Utána ezeket egy kötetbe szerkesztették, kiadatták, és tovább mentek a következő helyre.

A 7. kötet után jöttek rá, hogy a muglik számára is érdekesek lehetnek ezek a történetek. Tartottak hát egy hosszabb szünetet, és elkezdték átdolgozni a már kiadott könyveket. Kivettek belőlük minden olyan történetet, ami erősen mágiára utalt, és minden kezdetleges varázslattal kapcsolatos utalást.

Ezek után, hogy lehet, hogy a kötetek így is tartalmaznak utalásokat a mágiára? Úgy, hogy feltűnő lett volna, ha mindent kivesznek. Épp ezért meghagytak bennük kisebb varázslatokat, amiket szertartásokkal próbáltak elrejteni.

Nah, de számunkra, akik a varázsvilág tagjai vagyunk, eredetiben olvashatóak a kötetek. Számtalan varázslat alapjait megtaláljuk egy vagy akár több kötetben is. Néha ezek eltérően jelennek meg, és sokszor nem is tudunk rájönni, hogy melyik igéről is van pontosan szó. Több történetnek is egy-egy mágikus megoldása van. Számtalanban igazsághoz is a varázslat által jutottak el. Több szertartás, csata során is alkalmazták ezeket az erőket.

Az egyiptomi halotti szertatások mind rendelkeztek mágiával, amit ők az isteneiktől eredeztettek. Szerintük minden varázsló, boszorkány azért született a világra, hogy élete első napjától valamelyik istent szolgálja. Hasonló gondolatuk voltak a görögöknek, nálunk viszont a tanulás útján derült ki, hogy melyik istent kell szolgálniuk. Hitük szerint ugyanis a tanulásuk egy adott pontján mind találkoznak azzal az istennel, akit követniük kell, és akinek a szolgálatába kell álljanak. Ezt egy az egyben átvették a rómaiak is. A germán mondákban az istenektől kapott ajándéknak tartják a mágiát, azonban használatát már nem kötik a felsőbb erőkhöz. A japán és kínai regékben a mágusok tulajdonképpen bábok, akiknek nincsenek saját gondolataik, minden cselekedetüket más határozza meg. A varázsló asszonyok viszont rendelkeznek önálló gondolatokkal, amivel szebb világot teremtenek.

Írta: Júlia Snape, Solaris


Interjú Selena Twinsszel

 A következőekben előző prefektus társam, a Solaris egyik felettébb csendes, de annál szorgalmasabb tagjával beszélgettem


Hogy találtál rá a Gráciára?

Gyesen voltam itthon a gyerekkel, amikor láttam egyik Facebookos csoportban a hirdetést, mivel akkor kezdtem újra olvasni a köteteket, nem volt kérdés a jelentkezés. 

Hogyan „született” meg karaktered?

Boszorkány énem már az első kötettel kezdett megszületni, a további történetek és felnőtté válás szakaszai tovább formáltak a karakterem. A Selena nevet a hold bolygó miatt választottam. Az egyik kedvenc bolygóm, mivel görög mitológia miatt imádom a hozzákapcsolódó legendát. Twins nevet az ikreim tiszteletére vettem fel.

Mik a kedvenc tantárgyai a Gráciában?

Átváltozástan, mitológia és a számmisztika.

Ha a varázsvilágban élnél, mi lenne a foglalkozásod és miért pont arra esne a választásod?

Nehéz kérdés, annyi jó pozíció van abban az univerzum. Én mindenképpen utaznék, felfedeznék. Különböző varázsterületek kultúrájával ismerkednék. Felfedező és regényíró lennék.

Ha találkozhatnál a Harry Potter univerzum valamelyik szereplőjével, ki lenne az? És miért? 

Perselus Piton nyilván az egyik kedvenc karakterem. Egy teadélutánon, miután szarkasztikusan kiosztott, hátha több dolgot meg tudnék az életéről. Találkozó végén bátorkodnék megkérdezni, hogy korrepetálna-e bájitaltanból.

Mi lenne az, amit kipróbálnál a HP univerzumban?

Seprűn lovaglást és a Roxfort expresszt.

Melyik házba tartozol? És miért gondolod, hogy oda való vagy?

Hollóhát örökös, a miértek miatt. Ez a hogy működik és miért. Kíváncsi vagyok a dolgok mögött lévő tudásra és szert is akarok rá tenni.

A mugli világbeli életedről is mesélnél nekünk valamit?

Nevem Renáta. Elmúltam 30 éves, egy vegyes ikerpár édesanyja vagyok, akik 5 évesek. A mugli életemre az igaz, hogy imádom bonyolítani. Hétköznap anya vagyok és dolgozok  egy multinál. Hétvégén egyetemen tanulok és mellette egy másik egyetem végzőse vagyok. Olyan vagyok, aki mindig új ismeretet akar megszerezni.🙂 Örök diák.

Ezért én mindig ezerrel pörgök és siettek, egyedül az olvasás lassít le. Nagy gyűjteményem van fantasy és romantikus könyvekből.


Lejegyezte: Tekergő Hedvig, Solaris


3. rejtvény

Kedves Olvasóink!

A  harmadik rejtvénynél visszamegyünk kicsit a múltba, és megvizsgáljuk Myrtle esetét.

Válaszaitokat az szboszi.gracia@gmail.com-ra várjuk. Ne felejtsétek el az email tárgyában feltüntetni az iskolai nevetek, évfolyamotok, házatok és hogy a 3. rejtvényekről van szó.  Év végén pedig új Év rejtvényfejtőjét avatunk, hiszen Alice idén inaktív.

Az eddig szép számmal beérkezett megfejtések szoros versenyt ígérnek idénre, az biztos. 

10 pont kapható



A kvíznél ugyancsak 10 pont szerezhető


1. Hol alapították meg a Dumbledore seregét?
- a Szükség szobájában
- a Szárnyas vadkanban 
- a Három seprűben

2. Suette-Pollts professzor, amikor helyettesíti Hugridot a Legendás lények gondozása órán, milyen állatot mutat be elsőre a tanulóknak?
- bólintért
- szalamandrát
- futóférget

3. Milyen színűvé vált a Százfűlé-főzet Mafalda Hopkirk hajától?
- sárgásbarnára
- lilás rózsaszínre
- zöldre

4. Honnan volt meg Harryéknek a Hírnév és Hazúgságok - Albus Dumbledore élete c. könyv?
- bagolypostával rendelték az iskolába 
- megvették az Absol úton 
- Bathilda Bircsók otthonából Godric's Hollow-ból

5. Hogy került Alberforth Dumbledore-hoz Sirius Black ikertükrének egyik fele?
- a Grimauld térről hozta el a Black házból 
- Albus Dumbledore adta neki
- Mundungus Fletchertől vette meg 

6. Ki segített Harrynek a dolgozatai megírásában, amikor az évkezdés előtt a Foltozott üstbe költözött be egy időre?
- Florean Fortescue, a fagylaltszalonos
- Cornelius Caramel, mágiaügyi miniszter
- Tom, a vén fogatlan kocsmáros

7. Mivel szórakoztatta Ginnyt az étkezőasztalnál Nimphadora Tonks?
- a haja színét váltogatta 
- a fülei formáját váltogatta
- az orra alakját váltogatta 

8. Honnan van Hermione macskája, Csámpás?
- kapta a szüleitől 
- vette az Absol úton egy állatkereskedésben
- vette Roxmortsban egy állatkereskedésben 

9. Kivel kommunikált Ron Wesley telefonon?
- Hermioneval 
- Harryvel 
- Vernon bácsival 

10. Hány ajándékot kapott eredetileg Dudley a szülinapjára, amivel nem volt elégedett?
- 37
- 38
- 39

Írta: Júlia Snape, Kate McPigeon