Pages

2024. november 26., kedd

A varázsvilág könyvei

Ezúttal egy olyan kötetet hozok nektek, ami általánosan beszél a varázskönyvekről. A mágikus világ könyvesboltjaiban található több száz kötetet sorolja be.

A művet egy ismeretlen szerző adta ki, aki fontosnak tartja, hogy javítsunk a boltokban található árukon. Úgy véli, nem elég a sok tudományos, oktató jellegű könyv, szükség lenne több regényre is. Véleménye szerint tanulnunk kéne a mugliktól, akiknél a regény műfajba tartozó könyvek vannak többségben. Hasznosak persze a mi könyveink is, azonban hangsúlyozza, hogy mennyire szükségünk lenne a kis kikapcsolódást szolgáló irodalomra is.

A könyv bevezetője után belekezd az egyes műfajok ismertetésébe. Elsőnek az oktató jellegű könyveket hozza, mivel ezekből van a legtöbb. Az ilyen könyvek elsősorban a diákoknak vannak, akik azonban elég kis szelete csak a népességünknek. Ők is 1 évig használják csak a köteteket, aztán kidobják őket. Legjobb esetben elteszik az RBF, RAVASZ vizsgájukig, de akkor is csak 4/7 évig használják őket.

A második rész a tudományos ismeretterjesztő könyvek. Ezek egy-egy szakágnak a könyvei, amit csak az arra szakosodott varázslók/boszorkányok vesznek meg. A különböző főzetekről szóló műveket leginkább a bájitalmesterek veszik. A mágikus lényekről szólóakat a magizoológusok, vagy valamelyik lényre szakosodottak (pl. sárkánykutatók). Itt ugyan lehet némi átfedés a szakágak között, de ígyis eléggé behatároló a közönségük. Arról nem is beszélve, hogy a könyvek előbb-utóbb elavulhatnak az újabb és újabb tudományos kutatások következtében.

Ezután jönnek az életrajzi kötetek. Ezek legtöbbször egy-egy ismertebb személyről szólnak, akiknek tanulhatunk az életéből. Megismerjük, milyen körülmények között nőttek fel, milyen oktatásban részesültek, és milyen munkát végeztek az általuk választott szakágban. Sok esetben külön kitérnek arra, miért lettek híresek. Ha kitaláltak valami varázslatot, bájitalt, akkor mindent elmondanak erről (persze, amilyen információkat össze tudtak gyűjteni). Ha valami nevezetes csatában vettek részt, akkor ecsetelik a csata előzményét, lefolyását. A legtöbb ilyen mű a személy halála után íródik, így arról is olvashatunk. Sok esetben visszaemlékezések alapján születnek ezek a könyvek, ritkábban még az adott személy interjúiból. Régebben éltek esetében pedig igyekszik a szerző minden korábban megjelent írást összegyűjteni, és azokból ollózza össze a saját kötetét.

Legritkábbak a regény formátumú könyvek. A varázslók számára még nem lett egyértelmű, hogy ezek mellett szükség van pihenésre is. Egy író ahhoz nyúl, amihez ért, ahol valamilyen sikert talál. Szórakozás jelleggel nem igazán készülnek könyvek felnőtteknek. Gyermekek számára ugyanis írnak meséket, de ezek nagy része kb. 7-8 éves korig szólnak.

A szerző minden egyes műfajhoz csatolt is egy-egy elég hosszú listát az abba a kategóriába kerülő könyvekről. Persze ez nem tartalmaz minden könyvet, de ismertebb és kevésbé ismert könyveket is felsorol.

Írta: Júlia Snape, Solaris

0 comments:

Megjegyzés küldése