Pages

2024. november 7., csütörtök

Agymenők

Talán az egyik legnagyobb népszerűségnek örvendő sitcom a 2000-es évekből az Agymenők. Egy kb. 20-30 éves fiatalokból álló baráti társaságról van szó, akik életét figyelemmel kísérhetjük.

Penny az elméleti fizikus, Leonard és Sheldon lakásával szemközt költözik. Mivel egyikük egyből beleszeret Pennybe, így elkezdődik a friss szomszédok között a kapcsolat felvétel. A két srácnak a munkahelyén, az egyetemen van még két barátja, Raj és Howard, akik színesítik a szomszédok életét. Pár évaddal később a társaság kiegészül még két lánnyal, Bernadett-tel és Amyvel.

Itt a fő helyszín a két lakás, illetve a fiúk munkahelye, az egyetem. Gyakori helyszín még a képregény bolt. Párszor ellátogatnak más helyekre is, talán a legszokatlanabb a Nemzetközi Űrállomás. Gyakran feltűnik még Stuart és Kripke karaktere is, illetve sok részben halljuk Howard anyjának is a hangját, viszont őt nem lehet látni a sorozatban.

Sok tudós cameozik, Stephan Hawking több részben is feltűnik. Több színész is önmagát alakítja, pl. Mark Hamill, Will Wheaton, James Earl Jones. Ezen kívül pár Nobel-díjas tudós is elvállalta a szereplést a sorozatban.

Az Agymenőkben a barátság mellett a szerelem is összeköti a szereplőket. A szerelmek kibontakozása is fontos szerepet kap mindegyik karakternél. Megismerjük mindegyikük barátnőit, barátjait, szerelmi életük alakulását. Egyik karakter például nem mer beszélni nők társaságában, de ő is vágyik szerelemre, kapcsolatra; ennek alakulását is figyelemmel kísérhetjük.

A sorozat humorát több minden adja. Sheldon különcsége az egyik, Asperger-szindrómájából adódó helyzetek okozzák a vicceket (3-szor kopog, a a kanapén saját helye van, ahova más nem ülhet, minden  nap megvan, hogy mit eszik és ettől soha sem lehet eltérni.). A másik humor forrás a tudományos ismeretek, illetve a képregények jelenléte. Penny karaktere egyáltalán nem ebből a világból jön, sokszor értetlenül áll 1-1 dolog előtt. Ezáltal képviseli azokat a nézőket is, akik nem ismerik az adott témát.

A sorozatnak végül Jim Parsons (Sheldon) döntése vetett véget, mivel úgy határozott, hogy kilépne. Mivel karaktere a sorozat egyik főszereplője volt, így az alkotók inkább lezárták az egészet. Habár a történet szép véget kapott, nekem volt némi hiányérzetem. A karakterek valószínűleg ugyanúgy folytatták volna az életüket, viszont az pozitívum, hogy nem várták meg, míg ellaposodnak a szálak!

Még 2017-ben kapott a sorozat egy spinoffot, Az ifjú Sheldon címmel. Ez a különc srác diák éveiről szól, hogy boldogul a felnövéssel. Érdekesség, hogy míg az Agymenőknek Jim döntése miatt lett vége, addig ebben narrátorként folyamatosan jelen van. Ez a sorozata is egyébként kapott egy spinoffot, idén jelent meg a Georgie & Mandy’s First Marriage első évada.

Őszintén szólva én ezt a legelején nagyon nem szerettem. Viszont mivel a spinoff felkeltette az érdeklődésem, így úgy éreztem, nem árt ismerni az eredetit sem. Ez vett rá arra, hogy nézzem, és minél többet láttam belőle, annál inkább megbarátkoztam vele. Nincs külön kedvenc karakterem, mivel az tetszett benne, ahogy egyik a másikra reagál. Mindegyikben találtam szerethetőt, és a karakterek közti kémia fogott meg.

Írta: Júlia Snape, Solaris

0 comments:

Megjegyzés küldése