Pages

2024. november 26., kedd

A terápiás kutyák és egy rövid filmajánló

Cikksorozatom végén egy filmet szeretnék ajánlani nektek. A Thomas után egy kisfiú és egy kutya csodálatos kapcsolatának története. Kyle Graham nem a szörnyektől fél, mint általában a hatévesek. ő szinte mindentől fél, csak nem képes szavakba önteni. Édesanyja, Nicola, tisztában van vele, hogy fia biztonságra vágyik, de a kisfiú jövője érdekében a végsőkig feszíti azt a bizonyos húrt, amit az autizmus állapota megenged. Férje, Rob, pedig egyre nehezebben viseli, hogy Nicola elszánt küzdelme rombolóan hat a kettejük viszonyára. Ekkor lép az életükbe, Thomas, a golden retriver kölyökkutya. A kutya segítségével Kyle személyisége csodálatos módon megnyílik.

A film több szempontból fantasztikus. Egyrészt bemutatja egy édesanya küzdelmét fogyatékkal élő gyermekéért a környezetével (és gyakran a családjával) szemben is. A szülők kapcsolati dinamikája is nagyon érdekes, mivel az apa szeretne több figyelmet, ugyanakkor szereti a fiát is, és őrlődik a két érzelem között. És természetesen bemutatja azt is, hogy egy kutya hogyan segíthet egy embernek nyitottabbá válni. 

Korábbi cikkemben említettem, hogy Magyarországon hatféle segítőkutyát képeznek. A mai cikkemben a rohamjelző,  terápiás ebekről fogok nektek mesélni. A rohamjelző kutya az epilepsziával élő személy vagy más krónikus, rohamszerű állapotoktól veszélyeztetett személy segítésére kiképzett eb. Elsősorban a váratlan rohamok vagy rohamszerű állapotok előrejelzése a feladatuk, illetve a roham közben segítségnyújtás, segítségkérés. A kutyák tulajdonképpen a szervezetben lejátszódó kémiai folyamatokra reagálnak, és így tudják jelezni a rohamot. Ennek elérése érdekében ezek a kutyák kb. nyolchetesen a gazdához kerülnek, és a képzés is együtt történik. A családnak itt egyben azt is vállalnia kell, hogy a gazdán kívül senki más nem etetheti, simogathatja vagy utasíthatja, tehát a gazdának képesnek kell lenni a kutya önálló ellátására. A kutya a rohamokat előre jelzi, így gazdájának van lehetősége bevenni a gyógyszereit, ezzel megelőzve azokat. Amennyiben a roham mégis bekövetkezik, és szükséges, a kutya képes segítséget hívni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rohamjelző kutyával rendelkező betegek rohamai ritkulnak, lefolyásuk enyhébb. rövidebb. 

Rohamjelző kutyát igényelhet epilepsziában szenvedő, diabéteszes vagy akár más olyan betegségben szenvedő, amelynél váratlan rohamszerű állapotromlás következhet be (pl. szívbetegség, pánikbetegség stb).

A terápiás kutyák

A terápiás kutyák együtt dolgoznak felvezetőikkel, ketten keresik fel az adott célcsoportot és segítenek például fejlesztő foglalkozások lebonyolításában. A kutya felvezetője szoros együttműködésben áll a csoportban tevékenykedő szakemberrel (pl. pedagógus, gyógytornász, gyógypedagógus). a hatékonyabb fejlődés érdekében. Erre azért is van szükség, hogy a gyerekek ne maradjanak felügyelet nélkül. A kutyás terápiának két ága van, a látogató és a fejlesztő terápiás foglalkozás. Az első esetben a kutyák felkeresik a célcsoportot, de konkrét feladat nélkül (pl demens/idős emberek esetében idősek otthonaiban). Az utóbbin pedig a kutya aktívan részt vesz az állatasszisztált foglalkozáson, különféle feladatokat lát el. 


Írta: Martha Wilson, Solaris


0 comments:

Megjegyzés küldése