A mozgássérült-segítő kutya olyan mozgáskorlátozott emberek életét segíti, akik mobilitási problémákkal küzdenek. A segítőkutya tárgyakat mozgat, villanykapcsolót kezel, segíthet az öltözködésben, tehát gazdájának nagyobb önállóságot biztosít.
Magyarországon 232 000 mozgássérült ember él, ehhez képest a segítőkutyák száma elenyésző (egy 2017-es adat szerint 22!) Különböző egyesületek és alapítványok képeznek segítőkutyákat.
A rövid felvezetés után most rendhagyó módon egy interjút olvashattok, amit Csenki Anna, mozgássérült-segítő kutyával közlekedővel készítettem.
Martha Wilson: Kedves Anna! Köszönöm, hogy elfogadtad a felkérésemet. Először is kérlek, mutatkozz be pár szóban.
Cs. A.: Csenki Anna vagyok, születésem óta mozgássérült és a beszédem nehezen érthető.
M. W.: Mikor és miért döntöttél úgy, hogy segítőkutyát igényelsz?
Cs. A.: Amikor megláttam, hogy egy iskolatársam segítőkutyát kapott és behozta az iskolába. Mindig nagyon szerettem az állatokat, a kutyákat főleg. Kiskoromban mindig olyan kutyánk volt, aki hallgatott rám, és ez jó érzés volt.
Úgy gondoltam, hogy másként fognak nézni rám az emberek, ha van mellettem egy jól nevelt kutya, és látják, hogy szót fogad nekem, sőt még segít is.
M. W.: Miben segít neked Bodza a mindennapokban?
Cs. A.: Nagyon sok mindenben, sok helyzetben tud segíteni. Bármit (tényleg szinte mindent) fel tud venni, ha leejtem a földre, és oda is adja nekem. Lehúzza a kabátomat, zoknimat, nadrágomat. Ha rámutatok valamire messzebbről, azt odahozza nekem. Kinyitja – becsukja az ajtót. Kosarat cipel. Tudok tárgyakat küldeni másoknak Bodzával.
A lényeg, hogy Bodza a szájával tud fogni, tartani, bökni, tolni, húzni. így nagyon sok helyzetben tud segíteni, hiszen ezek a tevékenységek multifunkciók, jól lehet őket kombinálni.
Az, hogy mellettem van egy ilyen okos négylábú, aki ennyi mindenbe tud segíteni és tudom, hogy ketten együtt mindent megoldunk, hihetetlen biztonságérzetet ad Nekem.
Ezenkívül másképp néznek rám az emberek. Nem az az első gondolatuk, hogy „jajj, szegény kerekesszékes lány”, hanem hogy van egy ilyen szép és okos segítőkutyája. Sokszor megszólítanak, hogy érdeklődjenek Bodzáról.
M. W.: Ha valaki segíteni szeretne Neked, hogyan tud jól?
Cs. A.: Bodzával nagyon jól összeszokott páros vagyunk. Sokszor a mozdulatomból, vagy a helyzetből tudja, hogy mi a feladata, vagy hogy hogyan kell helyezkednie.
Ha egy harmadik fél belép, az megzavarhatja Bodzát, hogy még egy emberre kell figyelnie, egyszerűen megoszlik a figyelme. És valljuk be, nekünk sem könnyű egyszerre több dologra odafigyelni. Ezért kérem, ha látják, hogy egy segítőkutyán, hogy dolgozik, ne kezdjék el simogatni, ne szóljanak hozzá, és még véletlenül se etessék semmivel. Nincs könnyű helyzetben Bodza, mert a városi forgatagban alkalmazkodnia kell a különböző szituációkhoz és közben megértenie engem.
De hogy konkrét dolgot is mondjak. Bármilyen közlekedési járművön amikor megteszik, hogy átadják a kerekesszékesnek kijelölt helyet, az tényleg nagy segítség. Mert nagyon rossz kerekesszékkel és Bodzával az ajtóban/útban állni. Kerekesszékkel sokkal nehezebb kicsit félrehúzódni, hogy el tudjam engedni a le/felszállókat. Pláne, ha tömeg van.
M. W.: Mennyi ideig tartott Bodza kiképzése és Neked mennyibe került?
Cs. A.: 1,5-2 évig tart a mozgássérült-segítő kutyák kiképzése Általában az utolsó fél évben körülbelül már rendszeresen találkozik a tanuló segítőkutya és a leendő gazda. Én kb. 8 hónapos korábban ismertem meg Bodzát és rá egy bő évre vizsgáztunk. Bodzát a Kutyával az Emberért Alapítvány képezte ki, számomra térítésmentesen.
Írta: Martha Wilson, Solaris
0 comments:
Megjegyzés küldése