Pages

2025. április 8., kedd

2. rejtvény

Az idei második rejtvényben néhány mondatot kell kiegészítenetek. Hol keressétek őket? Minden mondatot az iskolába indulás/érkezés körül találtok. A legtöbbet ráadásul egy fejezetben! Ezúttal azonban könnyebb dolgotok lesz, mint legutóbb


10 pontot


tudtok összeszedni


Válaszaitokat ezúttal is az szboszi.gracia@gmail.com-ra várjuk. 

Ne felejtsétek el az email tárgyában feltüntetni az iskolai nevetek, évfolyamotok, házatok és hogy a 2. rejtvényről van szó. Év végén pedig ismét kiosztásra kerül az Év rejtvényfejtője díj.



 

Mákos nudli

Kedves Boszi olvasók!

A terveim szerint ebben a sorozatban csak húsmentes ételeket fogok hozni Nektek. Most egy akár desszert, akár egytálételre esett a választásom. Én ezt ebédre is szoktam készíteni. Nagyon kevés a hozzávaló és az elkészítése is pofonegyszerű.

Hozzávalók:

fél kg krumpli (hámozva)

40 dkg liszt (ebből lehet, kicsit több kell, ez a krumplitól függ)

1 egész tojás

pici só

kevés olaj

porcukor és darált mák ízlés szerint

Elkészítés:

Minden alapanyagot készítsünk elő!

A meghámozott krumplit kockázzuk fel és enyhén sós vízben főzzük meg. Ha megfőtt törjük össze és tegyük félre hűlni!

Ha kihűlt a krumpli, hozzáadjuk a tojást, pici sót és a lisztet. Akár robotgép segítségével, akár kézzel összegyúrjuk. Ha túlságosan ragadós a tészta, akkor teszünk bele még lisztet. A tészta ne legyen ragadós! Lisztezett felületen kinyújtjuk és kb 2-3 cm-es csíkokat vágunk belőle, amiket aztán egy kés vagy tésztavágó spatula segítségével tovább vágunk kicsi cikkekre. Közben lisztezzük a nudlikat, hogy ne ragadjanak össze!

Egy lábasban felteszünk vizet forrni. Forrás közben tesszük bele a nudlikat. Addig főzzük közepes lángon, amíg fel nem jön az összes nudli a víz tetejére, ez 2-3 perc. Ha megfőtt kiszedjük és egy nagyon kevés olajjal összekeverjük.

Tálaláskor ízlés szerinti megszórjuk a porcukros mákkal és még melegen tálaljuk.

Jó étvágyat!

Írta: Jane Black, Caminus

Madarak és fák napja

Sokak számára talán ismert jeles nap ez, amióta az ember fokozott figyelemmel védi a Földet. E fontos nap idén május 10.-ére esik. A története még az első világháború utánra nyúlik vissza, amikor a mugli származású Klebersberg Kuno elrendelte, hogy mindenki ültessen egy fát, a tanítási órák pedig épüljenek a madarak és növények tematikája köré.

A mugli hagyomány természetesen elért a Roxfortba is, lássuk ennek történetét, és menetét!

 

A kezdetek

Az 1910-es évek környékén volt, hogy egy Angliában született magyar diák, Tamara Kiss felvételt nyert a Roxfortba. Az első világháborút is ott vészelte át, mivel az iskolát nem érte el a pusztítás. Az 1914.-es tanév végén Tamara egy cserediák program keretében hazatért Magyarországra, ahol az egyik tanár a természetbe vitte az osztályt, és megfigyelhették, milyen madarakkal találkoztak. A megfigyelésüket rajz formájában rögzítették egy vázlatfüzetbe vagy pedig tanulmányt írtak róla. Az órák olyan érdekesek voltak, hogy Tamara felvetette a Roxfortban, az akkori Legendás Lények gondozását tanító professzornak, aki rögtön lelkesedett az ötletért.

A plakát napokon belül elkészült, és több tucat diák indult el felfedezni a közeli erdőt, és gyűjtöttek össze izgalmas fajokat. A legtöbb diák ekkor ismerte meg a cserszömörcét, a fúriafüzet, és a meseszép gyurgyalagot. Ezeket rögzítették a vázlatfüzetükbe, akár egy levél, vagy virág lepréselésével, de volt olyan is, aki a rajztudást csillogtatta meg. Ezekből a tanulmányokból az iskola folyosóin kiállítás nyílt.

A faültetés, bár jó hagyománynak tűnt a mugli világban, a Roxfort falai között nem lett átvéve. Ennek oka, hogy igazán nagy zöld terület van a Manók kertjénél, és Hagrid kunyhója körül, és a zöld területeket, ahol a szabadidőben tollasozni, vagy piknikezni lehet, nem akarták csökkenteni. A Tiltott rengeteg fái amúgy is elszaporodtak az utóbbi időben, de ezeknek a fáknak a kivágását tiltja a törvény.

Madarak és fák napja manapság

A Roxfort területén a mai napig fontos ügy a természetvédelem, és az eddig ismeretlen fajok felfedezése. A Mágiaügyi Minisztérium pedig az érdekes állatok és növények bemutatását busás összeggel jutalmazza, ha tényleg ritka, és hasznos fajról van szó. A jeles napon éppen ezért egy felügyelőt küldenek, aki a diákok által gyűjtött mintákat alaposan megvizsgálja, és elbírálja. A legügyesebb diák pedig pénzjutalmat kap, de lehetséges, hogy felvételt nyer a Varázslény – felügyeleti Főosztályra is. Ez esetben is sajnos meg kell írni a RAVASZT legalább Várakozáson felüli eredménnyel.

(2.                                  

Az én érdekes madármegfigyelésem

Habár a jégmadár nem számít érdekes, vagy védett fajnak, a Roxfort területén ritkán mutatkozik. Én a tó partján találkoztam vele, bár eredeti célom a mocsári ciprusok tanulmányozása volt. A jégmadár az egyik fűz ágán ücsörgött, és apró halra vadászott. Beültem az egyik ladikba, és közelebb eveztem. A madár egy ideig tűrte a közeledésem, de mielőtt lencsevégre tudtam volna kapni, elrepült. A vázlatfüzetembe pedig ceruzarajzzal lerajzoltam a madarat.

Írta: April Starr, Solaris

 

 

 

A második cikkem két jelenleg íródó sci-fimről fog szólni

Az első regény címe Esteratha, napjainkban és a közeljövőben játszódik, egy kitalált, bár a Földre sok szempontból hasonlító bolygón. Ez egy ifjúsági regény, de igazából bármilyen korosztálynak érdekes lehet.




Ennek a regénynek a folytatása - bár sok száz évvel később játszódik, csak azonos világban - a második könyv, ami a Bolygók Háborúi névre hallgat. Ez egy EKU-es könyv lesz, gimnazista korosztálytól ajánlott, mivel felnőtt tartalmát is tartalmaz.


Kezdetből az Esteratha regényt kezdtem írni, de elég gyorsan megfogalmazódott bennem az ötlet hogy szeretnék egy azonos világban, de évszázadokkal későbbi regényt írni. Egyszer sajnos durván összevesztem egy évfolyamtársammal, aki szintén ír regényeket, és nem akartam akkor folytatni az első regényt, viszont sok ötletem volt a világhoz, így elkezdtem írni a Bolygók Háborúit. 


Az Esterathát még nagyon az elején hagytam abba, de mindenképpen szeretném majd folytatni, mert érdekes ötleteim vannak hozzá.


Mostanában a Bolygók Háborúit szoktam írni amikor időm engedi. Ez egy száműzött családról és egy forradalomról szól, ami során megpróbálják megdönteni a Császári Család diktatórikus hatalmát. Ugyan a műfaja Science Fiction, számos pontján tartalmaz fantasy, illetve történelmi regény elemeket is, ugyanis a története számos pontban hasonlít az 1848-49-es szabadságharcra - szándékosan. 


Mivel ezek a regények még messze nincsenek készen, wattpad linket sajnos nem tudok biztosítani hozzá. 

Itt azonban bele lehet olvasni az egyik fejezetbe a Bolygók Háborúi regényből (jelenlegi változatában):


https://docs.google.com/document/d/1i4ujRPPp9IJz6kajpTylHB1Wa6L9_n_YsIk73g0_9t0/edit?usp=drivesdk



Írta: Baradlay-Stark Éduvya, Caminus