Pages

2024. január 12., péntek

Hintőpor – avagy egy leheletnyi Csoda

Kedves leendő Olvasóim!

Effy Redbird vagyok, elsőéves diák a Grácia Roxfortban, és a Solaris-ház lakója.

Legelső írásomban a csodát szeretném bemutatni nektek, ami körülvesz minket – csak észre kell venni.



Lily az irodában ült, miközben épp forró kávéját kavargatta. Egy prezentáción dolgozott, de, őszintén, nem kötötte le a figyelmét. Táblázatok, grafikonok, számok... Áhh, unalmas ez most. Tudta, hogy ha főnöke rajtakapja, hogy nem dolgozik,  ki is rúghatja. De ez most nem érdekelte. Inkább behunyta szemeit, és ábrándozni kezdett.

Képzeletében egy tájat látott, amit ahogy megpillantott, egyből érezte, hogy lelke megnyugszik. Lassan sétált, felfedezte a szép parkot, amit egy ősfákból álló erdő szegélyezett. Bár már sötét volt és nem szeretett ilyenkor erdőkben mászkálni, mégis érezte, hogy be kell mennie. Mintha egy láthatatlan szál húzta volna magával egyre mélyebbre.

Amikor már eléggé bent járt, hirtelen apró fénypontokat látott táncolni maga körül. Mint a hintőpor, úgy szóródtak szét csillogóan, szinte elvakítva az embert. 

De a lány nem félt, növekvő kíváncsisággal lépett egyet. Majd még egyet. Lenézett, és egy apró, csillogó, szivárványszínű kristályt vett észre maga előtt az avarban.

Lehajolt, hogy fölvegye, és abban a pillanatban, ahogy a tenyerébe fogta, egyből milliónyi apró, csilingelő kis tündér jelent meg körülötte. Nem félt tőlük, és ők sem féltek tőle. Vidáman énekeltek és táncoltak. 

Kik vagytok ti? – kérdezte érdeklődve a lány.

Mi az erdő apró csodái vagyunk. Az emberek tündérekként ismernek, de van egy – a halandók által – kevésbé ismert nevünk is. A mi feladatunk, hogy elkápráztassuk azokat a halandókat, akikben még nem halt ki a varázslat. Akik még hisznek a csodában. A király biztos örülni fog neked, hogy betévedtél ide – csilingelték a tündérek, miközben apró csillogó szárnyaikkal szüntelenül repdestek körülötte.

Mi a nevetek? – kérdezte kíváncsian a lány. 

Azt nem mondhatjuk meg. Arra magadnak kell rájönnöd. Ha tiszta a lelked, hamar rájössz. – csilingelték a varázslények.

Nektek van királyotok? -csodálkozott Lily. – Azt hittem, ti szabad lények vagytok.

Ekkor egy gyönyörű, fiatal nő lépett elő az erdő mélyéről. Ősöregnek tűnt, mégis kortalannak. Szemeiből nagy bölcsesség áradt és végtelen szeretet. Fekete, hullámos haja körbeölelte karcsú alakját, amit csupán indák és ágak fedtek.

Üdvözöllek, Leányom! – mosolygott kedvesen – Én vagyok Gaia, az Ősanya. Van kedved csatlakozni?

Lilynek olyan mélyet dobbant a szíve a felismeréstől, hogy meg kellett kapaszkodnia egy fába.

Anya! Te vagy az? – kérdezte a könnyeivel küszködve.

Igen, én kicsi Lilym, én vagyok az! – tárta ölelésre karjait a nő – Csatlakozol hozzám, Gyermekem?

Lily boldogan szaladt édesanyja keblére. 

Igen Ősanyám! – kiáltotta szívből – Szívesen csatlakozok hozzád! – borult le anyja előtt.

És abban a pillanatban, ahogy Lily, az Erdő Leánya csatlakozott Gaiához, az Ősanyához, érezte, hogy szívét végtelen szeretet járja át.

Anyám, kik azok a lények az erdő mélyén? 

Gyermekem, ők a lelked kivetülései. Ami nem más, mint a Szeretet apró gyémántjai. Tárd ki a szíved, Leányom, és fogadd őket magadba!

Lily boldogan nevetve széttárta a kezeit, és megnyitotta a lelkét az Erdő előtt.

Hirtelen vakító szivárványszínű fény vette őket körül, és lelkük egybeolvadt.


Írta: Effy Redbird, Solaris



A korgó gyomrok esete

 Kedves Olvasóim!

Aki már a tavalyi évben velünk tartott, az ismerhet a Boszi hasábjairól, de aki esetleg még nem, annak bemutatkoznék. Lily Pat vagy, a Grácia Mágusakadémia másodéves tanulója. A 35. tanévben én vezettem a Mágikus Művészet rovatot. Idén a Mágikus konyha rovatát is átvettem. Elődeim mind nagyon szép és minőséges munkát hagytak hátra, így felvenni velük a versenyt nem lesz könnyű. Azonban az én cikkeim kissé el fognak térni a hagyományostól. Én ugyanis ezeket a recepteket a Grácia falain belül készítettem el, méghozzá egy nagyon kalandos módon. Ezt szeretném nektek most elmesélni. Aki azonban siet a főzéssel, az a recepteket megtalálhatja itt.

Most pedig hadd elevenítsem fel nektek, hogy mi is történt velem a múlt héten. Már benne jártunk a 36. tanév 4. hetén. A kezdeti izgalmak az új tanév miatt már alábbhagytak, az elsősök is kezdtek beilleszkedni. Idén már én is sokkal otthonosabban éreztem magam a kastélyban, már tudtam, mit hol találok, sőt még el is igazítottam az elsősöket. Az iskolába vezető hosszú vonatúton még új barátokat is sikerült szereznem. A harmadéves Dave Coleman titokzatos felbukkanása mindannyiunkat meglepett, de hamar beilleszkedett közénk. A ’közénk’ alatt pedig kicsi, de annál színesebb baráti körömet értem: Júlia, Martha, Hedvig a Solarisból, Hadiyya pedig az Arcanusból. Körünk pedig mintha csakis Dave-re várt volna – végre egy Caminusossal is megismerkedhettünk közelebbről (legalábbis én biztosan, hiszen eddig nem igazán ismertem egy Caminusost sem).

Na de ahogy meséltem, már jóval benne jártunk a tanévben. Éppen egy szombati nap volt, emlékszem, mert végre nem kellett korán kelni. El is aludtam, és a klubhelyiségbe érve összetalálkoztam Marthával. Felvilágosított, hogy tényleg nagyon elaludtam, mert már vége van a reggelinek. Ő is nemrég ébredt, és szomorúan vette tudomásul, hogy lemaradt a granolás gyümölcsjoghurtjáról. Bár a klubhelyiségben 10 után meg szoktak jelenni a gyümölcsök és egyéb pékáruk tea és kávé kíséretében, mégis azt javasoltam, hogy azért nézzünk le, hátha még sikerül valamit elcsenni a Nagyteremből. Alighogy leléptünk az utolsó lépcsőfokról, a Nagyterem ajtaja bezárult.

- Neeeee! – hallatszott egy kiáltás a hátunk mögül. Csodálkozva hátrafordultunk, és megláttuk barátunkat, Dave-et, aki lélekszakadva rohant le egy másik lépcsősoron.

- Ezek szerint te is lemaradtál a reggeliről? – fordultam hozzá.

- Le bizony. A könyvtárban voltam. Eszembe jutott valami már korán reggel, és nem hagyott aludni. De aztán meg úgy elszaladt az idő, észre sem vettem – válaszolta.

- Hát, ma mindhárman pechesek vagyunk – mondta Martha.

Így hát elindultunk szomorúan és éhesen a lépcsőkön felfelé. Nem is nagyon figyeltük merre megyünk, mert Dave épp az iskola konyhájáról tartott nekünk részletes történelmi beszámolót. Ez mostanában nem volt meglepő. Barátaimmal gyakran mászkáltunk a kastélyban, mikor éppen nem a könyvek fölött görnyedtünk. Szokásunkká vált a folyosókat róni, vagy a birtok messzebbi részeire csatangolni, és közben mély diskurzusokat tartani a legkülönfélébb dolgokról. Dave éppen a konyha felépítésének változását ecsetelte, amikor meg kellett állnunk, mert leesett a taláromat összetartó gomb. Ahogy próbáltam visszavarázsolni, a hasam nagyot kordult. Barátaim megálltak a beszélgetésben, rám néztek, és mint bármilyen jó barát tenné -hangosan kiröhögtek.

- Ne röhögjetek, nagyon éhes vagyok. És még kitudja mikor lesz tízórai – mondtam nekik durcásan.

- Pontosan 27 perc és 40 másodperc múlva – válaszolta Dave.

- Nocsak, újabban számolod, hogy mennyit beszélsz? – vágtam vissza neki gúnyosan, de közben mosolyogtam.

Láttam, hogy Dave nyelve hegyén már ott volt egy epés megjegyzés, de Martha, aki eddig gyanúsan csöndben volt, most elkerekedett szemmel nézett valamire mögöttünk, és így szólt:

- Srácok… Ti emlékeztek erre az ajtóra?

- Már hogy emlékezhetnék minden ajtóra, nem vagyok én Dave – válaszoltam mosolyogva, és arra fordultam, amerre mutatott.

- Na várjunk csak. Ennek az ajtónak nem kéne itt lennie – jelentette ki a fiú.

- Mondom én, hogy számon tartja őket.

- Nem, Lily. Ez az ajtó nem volt itt. Hiszen ez nem új folyosó, jártunk már itt. De különben is... az előbb ez az ajtó még nem volt itt.

- Mi most tényleg találtunk egy varázsajtót? – nézett ránk elképedve Martha.

- Nem tudom – válaszoltam. – De lessünk be!

- Talán nem kéne – mondta aggódva Martha. – Mi van, ha valami veszélyes van mögötte?

- Vagy lehet, hogy csak ál-ajtó. Van belőle pár – felelte Dave.

- Ugyan már, mi bajunk lehet egy ajtótól? – kérdeztem tőlük, azzal elindultam az ajtó felé.

Barátaimmal megálltunk még egyszer az ajtó előtt, mindannyiunk arcán ugyanaz a kíváncsiság ült. Körbenéztünk a folyosón, de nem láttunk sehol senkit, még Hóborcot sem. Benyitottunk az ajtón, és… a csodálkozást elképedés váltotta fel. Alig bírtunk megszólalni.

- Srácok, ez… Ez most igazi? De hát ez nem lehet az! – mondta Martha.

- Nem, valóban nem – erősítette meg Dave.

A szoba, amibe beléptünk, egy konyha volt. Egy teljesen felszerelt konyha. A falak sárga-narancssárga színűek voltak, a konyhapult zöld márványból volt. Két tűzhely is állt egymás mellett hatalmas sütőkkel. Középen egy pultsziget volt, amit különböző méretű, típusú és színű székek álltak körül. A szekrényekben réz- és acéledények álltak. Ahogy kinyitogattuk a fiókokat, egyre több mindent találtunk. Tányérok, evőeszközök, tálalóedények, sütőformák, szószos tálak, fakanalak, leveses fazekak, spatulák, öntőformák, jégcsinálók. A pultokon és a szekrényekben különféle eszközök sorakoztak – botmixerek, habverők, tésztakeverők, fritőzök, és minden más, ami egy konyhába kellett. A konyha egyik oldala faltól falig könyvespolc volt. Gyorsan átfutottam a címeket. A főzés varázsa. Mágikus tepsi. Varázsdesszertek kezdőknek. Hogyan varázsoljuk el vendégeinket? A szószmágia alapjai.

- Ez valami hihetetlen! – ez volt az egyetlen értelmes mondat, ami kijött a számon azóta, hogy beléptünk az ajtón.

- Ugye tudjátok, mi ez? – kérdezte Dave. – A Szükség Szobája.

- Már hallottam róla. Állítólag azzá változik, amire vágysz. És hát nekünk pontosan egy konyhára volt szükségünk. – mondta Martha.

- Ezt nézzétek, mennyi recept! És milyen jók! Csináljunk valamit! Ha már itt vagyunk, azt ki kell használni!

Fellapoztam egy ígéretesnek tűnő receptkönyvet. Szinte az elején azonnal meg is álltam. Összecsordult a nyál a számban. Csodagofri. Mennyeien hangzott. Mivel mindannyian éhesek voltunk, azonnal neki is láttunk az elkészítésének. Martha elővett egy gofrisütőt, két keverőtálat, mérőpoharakat, edényeket és egyéb eszközöket. Dave-vel addig nekiálltunk a hozzávalók összegyűjtésének. Miután minden a pulton volt, elkezdtük a főzőcskézést.

A gorfik kisütése lassan ment Marthanak a hosszú sütési idő miatt, de addig én felkockáztam a parandiót, Dave pedig megsütötte a borsszarvú oldalszeleteket. Végül megterítettünk, és tálaltunk is.

Nagyon jó lakoma volt, az egyik hűtőben még behűtött sütőtöklevet is találtunk. Észre sem vettük, mennyi idő telt el, szinte az egész délelőtt eltelt. Gyorsan elmosogattunk, elrakodtunk, majd szomorkás mosollyal búcsút intettünk a szobának. Mikor bezárult mögöttünk az ajtó, majd eltűnt, összenéztünk.

- Szerintetek még vissza tudunk menni? – kérdezte Martha.

- Reméljük, szerintem jó móka volt – válaszolt neki Dave.

- Na és szerintetek, elmondjuk a többieknek? – kérdeztem mosolyogva.


Írta: Lily Pat, Solaris

Streaming szemle: Apple Tv+

Sziasztok!

A tavalyi interjús kikacsintás után ismét visszatérek a filmes rovathoz.

Valószínűleg már ti is sokszor voltatok úgy, hogy eldöntöttétek, hogy streamelni fogtok, de hosszú percek teltek el úgy, hogy csak tekeregtetek a kínálatban, mégsem találtatok semmit, ami tetszett volna. Arra gondoltam, hogy idén öt felvonásban ajánlok nektek a nagyobb streaming szolgáltatok kínálatából olyan sorozatokat, amik nem feltétlenül felkapottak, de mindenképpen megérik a rájuk fordított időt.Kezdjünk is bele, először az Apple TV+-t vegyük sorra.

1.     Sivatagi rejtélyek (High Desert)

Be kell vallanom, amikor elolvastam a szinopszist, nagyon nem erre számítottam, de a legjobb értelemben.

A történet kezdete nagyon egyszerű: a drogfüggő Peggy édesanyja halála után eldönti, hogy új életet akar kezdeni, és a sivatag egyik kisvárosában magánnyomozónak áll. És a sorozatban valóban nyomozást láthatunk, azonban közelről sem a szó klasszikus értelmében.

A Patricia Arquette által alakított főszereplő ugyanis csak eltervezi, hogy leszokik, azonban mindig van valami alkalom, ami miatt mégsem. És emiatt mindig hihetetlenül vicces események közepén találja magát, ráadásul a testvérei is ki akarják lakoltatni az édesanyjával közösen lakott házukból, a volt, szintén drogfüggő (börtönviselt) férje is feltűnik a színen, na meg a nyomozó társa sem áll éppen a helyzet magaslatán.

A humora elég speciális, ha szereted az abszurdabbat, igazán jól fogsz szórakozni. Ha nem annyira, akkor viszont a jól megírt szereplők, az egész évadon átívelő fő nyomozó szál is elég érdekes, hogy nekiállj. Sajnos a szériát az első évad után elkaszáltak, de ez ne szegje senki kedvét, mindenképpen érdemes megnézni a 8 részt.

2.       Schmigadoon!

Azt szeretem az Apple-ban, hogy mer olyan sorozatokat csinálni, ami közelről sem szokványos, és látszik rajuk, hogy szántak rá időt, kreativitást, és pénzt is, hogy valóban minőségi szórakoztatást nyújtsanak, nem úgy, mint a legnagyobb streaming szolgáltató, ahol egyre többször futunk bele gyatrább minőségű alkotásokba.

A listán szereplő második ajánlott sorozat sem túl hosszú, eddig 2x 6 rész van belőle.

Az alapszitu realistán nyit, a folytatás azonban…. Szóval van egy orvos pár, akiknek a kapcsolata az évek alatt már jócskán megkopott, a válság már az ajtón kopogtat, így Melissa ráveszi Josh-t, hogy vegyenek részt egy szerelmespárok újbóli egymásra találását segítő túraúton. Azonban egyik alkalommal eltévednek, és egy átlagosnak tűnő hídon átsétálva egy meseszerű városkába keverednek, ami erősen hajaz a hollywoodi aranykor nagy amerikai musicaljeinek színhelyére.

Van itt minden: hagyományos amerikai értékeket képviselő lakosság, századeleji divatot követő ruhák, festett háttér, műanyag növények, minimális díszlet és szereplőgárda/énekkar, na meg persze a bonyodalom...

… ami akkor derül ki, amikor rövid hezitálás után a távozás mezejére lépnének főhőseink: egy kis kobold (Martin Short) elárulja nekik, hogy közel sem olyan könnyű elhagyni a helyet, csak akkor lehetséges, ha rátaláltak az igaz szerelemre. És valljuk be, egy kapcsolatukban erősen elbizonytalanodott pár esetében ez közel sem magától értetődő dolog. 

És mivel elárultam, hogy két évad készült eddig, azt is halkan megsúgom, hogy ugyan kalandosan és különféle dallamtapadások után, de a párosunk és mi is elhagyjuk ezt az idilli kisvárost, a második felvonásban azonban könnyen lehet, hogy visszasírják hőseink, ugyanis Schmicagoba keverednek…na, meg rögtön az első részben gyilkossági váddal néznek szembe.

A 6-6 rész közös jellemzője, hogy remek szereplőgárdát sikerült összeverbuválniuk a készítőknek, az orvos páros is szerethető és izgulunk értük, a dalok fülbemászóak és nézés közben egyre többször kiáltunk fel, hogy jé, te is látod? Ez ebből és ebből a musicalből van, ráadásul eszméletlenül jól összekötötték a történéseket.

 Erősen ajánlott ez is…és nem csak musical rajongóknak.

3.       Fekete madár

Megtörtént esetet feldolgozó sorozat ajánlója következik, ami ugyancsak rövid, 6 részes. Ebből sem lesz folytatás, de míg a Sivatagi rejtélyek nem kapott rendes befejezést, ez lezárásra került.

Taron Egerton által életre keltett drogkereskedő srác hamar börtönben találja magát, ahol 10 év vár rá a bíróság ítélete alapján. Azonban az ügyészség és egy FBI ügynök kiutat kínál neki egy közel sem veszélytelen feladattal: az USA legjobban őrzött börtönébe szállítják át, ahol egyben a legveszélyesebb bűnözők is vannak, hogy ott az egyikükből kiszedje az általa meggyilkolt kislányok holttestének helyét.

Jimmynek igazából nincs választása, csak a rossz és a rosszabb között hezitálhat, mert ha nem jár sikerrel, akkor le kell töltenie a 10 éves szabadságvesztését, azonban nem szállítják vissza a minimálisan őrzött börtönbe, hanem marad, ahol van. A titok megszerzése közben azonban akármilyen baja eshet, 2 fő tudja a börtönben, hogy mi a feladata és ők sem biztos, hogy tudnak neki segíteni, ha bajba kerül.

A történet két szálon fut: egyrészt látjuk a sorozatgyilkos elleni nyomozás lépéseit, másrészt nyomon követjük, ahogyan főhősünk, Jimmy egyre közelebb kerül Larryhez (Paul Walter Hauser), és megpróbál minél hamarabb kikerülni a pokolból.

A sorozat nem könnyű darab, mégis nagyon hamar beránt, annak ellenére, hogy Jimmy sem ma született bárány, mégis olyan kisugárzása van, hogy mi is szívesen megnyílnánk neki, ezt pedig nagyon jól tudja kamatoztatni.

Érdekes végignézni, hogyan változik Jimmy magába vetett hite, az, ahogyan megkérdőjelezi eddigi életét, miközben a feladatát hajtja végig. Paul Walter Hauser lúdbőrösen kelti életre Larryt, és elég csak megszólalnia a sípoló hangján, máris minden idegszálunk azt harsogja, hogy menekülj!

És még egy szomorú adalék a végére: Ray Liotta élete egyik legnagyszerűbb játékát hozza Jimmy édesapjaként, azonban a sorozat bemutatóját már nem élhette meg.

4.      Minden kémia


Ezzel a sorozattal én először könyv formájában találkoztam, ugyanis pont a bemutatója előtt pár nappal olvastam el Bonnie Garmus azonos című regényét. Fenntartásaim szoktak lenni a könyv adaptációkkal, mert tapasztalataim alapján sajnos inkább rosszabbul sikerülnek, mint jól. Azonban nagyon nagy szerencsénkre, ez az egyik üdítő kivétel.

Elizabeth Zott gyönyörű nő, aki nem mellesleg vegyész, de a férfiak uralta világban inkább csak asszisztenséként dolgozhat a Hastings Kutatóintézetben, mint valódi szakemberként. Pedig olyannyira zseniális koponya, hogy az úttörő kutatását rajta kívül csak egy munkatársa érti, Calvin Evans. A férfi valódi csodabogár, neve állandóan a Nobel-díjra érdemesek között szerepel, éppen ezért az Intézetben felettébb megbecsült helyen áll.

A két, különböző okokból kivülálló ember egyre közelebb kerül egymáshoz, azonban kapcsolatuk rengeteg ember szemét szúrja, hiszen a ’60-as években játszódó történetben ki látott már olyat, hogy például a párok házasság nélkül élnek együtt.

A kor pedig a pletykák és az előítéletek melegágya, ahol nem számít, hogy mennyire zseniális vagy, ha nem férfinak születtél esélyed sincsen, csupán arra vagy csak hivatott, hogy a nő legnagyobb adományát megéld: férjhez menj és számos utódot hozz erre a csodálatos világra. 

Azonban Elizabeth megpróbál kitörni ebből a szerepből, ezeket a küzdelmeket és a tévésztárrá válásának rögös útját követhetjük nyomon, ami helyenként megmosolyogtató, azonban ahogyan nézzük a sorozatot, rájövünk, hogy ugyanakkor felettébb szomorú is.

5.       Afterparty

Be kell vallanom, az olvasmányaimat és a sorozat nézéseimet főként a krimik teszik ki, így mi más is jöhetne, mint egy újabb nyomozós ajánló?!

Ennek a szériának is két rövid, 8-8 részes évada van, na de milyenek!

Az első évadban egy középiskolai érettségi találkozó közepébe csöppenünk, amely után néhány kiválasztott diáktárs meghívást kap az immár híres popsztár, Xavier (Dave Franco) otthonában tartott afterpartyra. A házigazda azonban csúfos véget ér: az első rész 58. másodpercében a mélybe zuhanva leli halálát. A jelenlevők pedig felettébb gyanúsak, indítéka mindenkinek volt, de vajon kié volt annyira erős, hogy gyilkoljon is?

Ráadásul megjelenik a színen Danner nyomozó, aki riválisa megérkezéséig meg akarja oldani az ügyet, hogy learathassa a babérokat, de vajon sikerül neki ilyen rövid idő alatt?

Az alapszituáció igen egyszerű, a figurák is elhelyezkedtek a sakktáblán, és innentől kezdődik a show valódi zsenialitása: mi, nézők is végig jelen vagyunk Danner nyomozó kihallgatásain, meghallgathatjuk, hogy kinek milyen emlékei vannak az estéről, hol volt, amikor a haláleset történt és milyen kapcsolata volt Xavierrel. Azonban van egy nagyszerű csavar az Afterpartyban: mindenki más-más stílusban teszi meg a vallomását, vérmérsékletének és személyiségjegyeinek megfelelően. Látunk például képregényre, romkomra, akciófilmre és musicalre hajazót.

Danner pedig igazi filmőrültként az esetre is így tekint: popcornt majszol, miközben arra sem rest, hogy felhívja a figyelmet a kisfilmek „forgatókönyveinek” hiányosságaira, ellentmondásaira.

A második évadban ismét elhalálozik valaki az első részben, az összekötő kapocs pedig most is Danner és az első évadból megismert Aniq, illetve Zoe, akinek a húga esküvőjének hétvégéjén történnek az események.

Az alapkoncepción itt sem változtattak, és miért is tennék, hiszen egy már jól bejáratódott recepten nem kell, ha ilyen nagyszerűen működik.

Mindegyik évad közös jellemzője, hogy széles vizuális eszköztárral dolgozik, így igen csak figyelnünk kell, hogy nehogy elterelődjön a nyomozások során a figyelmünk és hogy tudjuk tartani a lépést a Danner hurrikánnal.

 

6.       Dickinson

Listánk utolsó ajánlója következik.

A három évadot megélt sorozat Emily Dickinson költőnő életét dolgozza fel a főbb csapásvonalat bemutatásával, azonban azokat igen csak erős fiktív eseményekkel kitöltve. Az első rész azzal indít, hogy a költeményei csak halála után lettek híresek, és haláláig apja házában élt. Ugye ez nem igazán érdekes?

Alapnak viszont nagyszerű kiindulási pont, ráadásul mindegyik rész egy-egy Dickinson versre épül, az adott költemény pár sora meg is jelenik a képernyőn arany betűkkel írva…kezdetben csak néhány sor, a rész végére viszont szinte az egész vers értelmet nyer. A készítőknek külön jár a piros pont, hiszen egyszerre tanítanak és szórakoztatnak, mert valójában azt látjuk, hogy ők hogyan képzelik el, mi inspirálta főhősünket írás közben.

És ezek igazán szórakoztatóra, helyenként igen váratlanra sikerültek. A főszereplőt Hailee Steinfeld kelti életre.

A felszín alatt itt meghúzódik a feminizmus kérdése, és bár majdnem 100 évvel vagyunk korábban, mint a Minden kémiában, érdemes megfigyelni, hogy bár eltelt ennyi idő a két történet között, azonban igazából nem sok minden változott a nők helyzetét tekintve. Itt is a házassággal érheti csak el egy nő a „karrierje” csúcsát, de például tanulásra egyáltalán ne is vágyjon, az iskolákba ekkor még csak a férfiakat engedték be, pontosan meg volt szabva, hogy a nőnek otthon a helye, a házvezetésen és a gyereknevelésen kívül ne is akarjon mást.

A széria tinifilmes közegbe bújtatott felnövéstörténet, megannyi koridegen mozzanattal, dialógussal és aláfestő zenével, ábrázolásmóddal, hogy csak kapkodjuk a fejünket, mégis remekül passzol Emily történetéhez. Főhősünk pedig valóban remeke alapanyag, hiszen  egy lázadó, szabadszájú tinédzserként jelenik meg előttünk, aki éjjelente a Halállal kocsikázik, szabadidejében írogat és vadabbnál vadabb ötletekkel sokkolja környezetét és borzolja családtagjai idegeit, legfőképpen a kiházasításával próbálkozó édesanyjáét és a politikusi ranglétrán feljebb lépni készülő édesapjáét. Azonban az alkotói vénát csak ideig-óráig lehet elnyomni, a kreativitás végül utat fog törni magának...

És jöjjön egy fan fact a végére: a Kisasszonyok írónője, Louisa May Alcott, lévén Dickinson kortársa, megjelenik a sorozatban.

Írta: Tekergő Hedvig, Solaris

Pókos könyvajánló

Sziasztok!

Idén is én fogom vinni a könyvajánló rovatot, azonban ezúttal kicsit változtatok a megszokotton. Ezentúl különböző booktag-eket fogok hozni nektek, ezek alapján fogok ajánlani könyveket, könyvsorozatokat.

Az első cikkemben különböző pókfajták mentén hoztam könyveket. Azért erre a témára esett a választásom, mert Harry Potter világában kisebb hangsúlyt kap ez a lény. 

1. Torzpókfélék: Nevezz meg egy olyan könyv(ek)et, ami(k)ben szerepel egy nem túl megnyerő külsejű, de abszolút szerethető karakter!

Harry Potterben Hagrid karaktere ilyen. Már a Rowling-féle leírás sem volt túl megnyerő, viszont hatalmas szíve és jelleme az egyik legszerethetőbbé tette nekem.

2. Csapóajtós pókfélék: Hagytál-e már félbe könyvet? Ha igen, melyiket és miért?

Sajnos sokat. Volt mikor idő hiány miatt, volt mikor rájöttem, hogy a történet nem az én világom, vagy egyszerűen csak rossz időszakomban kezdtem el olvasni,

3. Madárpókfélék: Nevezz meg egy könyvet, amit utazás közben olvastál!

Tolkien! Általában tömegközlekedésen a Gyűrűk ura, Hobbit, Szilmarilok trióból az egyik van nálam.

4. Lámpaernyős pókfélék: Nevezz meg egy olyan könyvet, amit éjszakába nyúlóan olvastál!

Mostanában éjjelente inkább sorozatot nézek, ha van időm, így nem tudok mostanit mondani. Viszont régen, gyerekként Szabó Magda: Tündér Lala könyvét éjszakába nyúlóan olvastam. Azt hiszem az is volt az első ilyen. Ez egy tündéres mese, amiben van szerelem, sőt még jogar lopás is.



5. Fojtópókfélék: Volt olyan könyv, amit fojtogatónak éreztél? Melyik ez?

Ami, egy: Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődése. Sok ember szereti, azonban számomra nem volt más csak kínszenvedés olvasni. A főszereplő, Raszkolnyikov lelkivilágát, lelki szenvedését lehet végig követni, amit egy bűn elkövetéséve vált ki belőle.

6. Ugrópókfélék: Volt valaha olyan könyv/sorozat, ami annyira magával ragadott, hogy fanartot/fanfictiont/stb. készítettél hozzá? Ha igen, mit csináltál és melyik alkotáshoz?

Harry Potter-hez írtam fanartot AO3-on (JuliaBarrow).

Fanartot nem csináltam semmihez, nem tudok olyan jól rajzolni.

7. Zugpókfélék: Szoktál olvasás közben nassolni? Ha igen, mit?

Nem igaz. Ritkán ropit vagy valami sósat. Nem akarom összemaszatolni a könyvem.

8. Hamvaspókfélék: Melyik könyve(ke)t jelölnéd ki szívesen kötelező olvasmánynak, vagy írnád fel az iskolai ajánlott olvasmányok listájára és miért?

Rengeteg ilyen könyvet ismerek. Agatha Christie-től mindenkinek kéne szerintem olvasnia valamit, Harry Pottert és Gyűrűk urát még általános iskolásoknak ajánlanám. Exupéry: A hadirepülő című művét pedig jelenkori történelemnél tenném kötelezővé, ezáltal ugyanis megismerhetnék a diákok egy hadi repülős gondolatait, félelmeit, és ezt a „világot”. A sort azonban még folytathatnám...

9. Farkaspókfélék: Volt valaha olyan könyv, amit sokáig „vadásztál”, vagy nehezen jutottál hozzá? Ha nem, akkor melyik könyv megjelenését vártad tűkön ülve?

Agatha Christie köteteit vadászom, mivel csak Európás kiadásban szeretném összegyűjteni. Emellett Simon Sebag Montefiore: A Romanovok könyvére vagyok nagyon büszke, hogy meg tudtam szerezni, mivel ezt is sokáig kutattam. Ez egy történelmi könyv, ami a Romanov cárok életét, uralkodását mutatja be. 


10. Karolópókfélék: Melyik, számodra még ismeretlen szerző(k)től szeretnél még mindenképpen olvasni?

Rengeteg olyan könyv van a várólistámon, amelyiknek a szerzőjétől még nem olvastam, így nem tudok egyet mondani.


Írta: Júlia Snape, Solaris

A repülés rekordere

Sziasztok!

Engedjétek meg, hogy bemutatkozzam. April Starr vagyok, első osztályos tanuló, de kivételes engedélyt kaptam, hogy írhassak a Bosziba. Szóval ez az első írásom itt. 

A mugli életben nagy természetjárónak mondanám magam, mivel földmérőként dolgozom, ami valljuk be, kinti, járkálós munka. Így van időm a természetet is csodálni, nem csak a munkára koncentrálni. A rovatomban ebből kifolyólag madarakkal foglalkozom majd. A Magyar Madártani Egyesület (MME) munkásságát már tinédzser korom óta nyomon követem, hiszen madárgyűrűző táborokba jártam. Sokféle madarat ismerek, kifejezetten kedvelem a gólyákat. Remélem, majd tudok róluk is cikket írni. Jelenleg már táborozni nem járok, de szívesen olvasom a negyedévente megjelenő újságukat, a Madártávlatot. 

Van egy applikáció is, a Turdus, melybe civilek tölthetnek fel téli, és tavaszi madármegfigyeléseket, melyben tudathatod a természetjáró barátaiddal, merre található madárfészek, láttál –e sérült, vagy beteg madarat, esetleg fiókákat észleltél –e. Erről majd részletesen is be fogok számolni. 

Azonban most nem szaporítanám tovább a szót, hanem átadnám a terepet a számomra egyik legkülönlegesebb madárnak. Ez az apró madár méltán rászolgált a címre, ugyanis élete minden percét a levegőben tölti. Egész évben úton van, repülés közben alszik, és csak költeni száll le. Hihetetlen, de igaz! Na de lássuk, ki is ő!  

A sarlósfecskének nevével ellentétben semmi köze nincs a valódi fecskékhez. Tudományos neve apus, azaz lábatlan, mely fejletlen lábaira utal. Járni képtelen, szinte csak kapaszkodni tud velük. A faj főleg Ázsiában és Európában honos, de telelni Afrika déli részére jár. Előszeretettel fészkel magas épületekre, melyek sziklafalakra emlékezteti. Kultúrakövető madárnak is nevezzük éppen emiatt. 

A boszorkányok számára több alfaj is ismert lehet, ugyanis a Tiltott Rengetegben már nagyobb létszámban is befogtak nagyobb példányokat. Ezeknek a hasa fehér, tollazata barnás-fekete fehér pöttyökkel. A lábuk fejlettebb, ami lehetővé teszi, hogy a földről is felcsipegessenek gilisztákat, hangyákat. A vadőrök próbálnak minél több egyedet befogni, és párosítani, hogy a számuk növekedjen. Ezt azt eredményezheti, hogy a következő évtizedben megszaporodhat az alfajok száma, és a szabadba engedve párosodhatnak a normál sarlósfecskével, mely egy hibrid faj kialakulásához vezethet. 

Hossza 16-17 cm, szárnytávolsága 42-48 cm, súlya körülbelül 30-50 gramm. Tollazata barnásfekete, a tokájánál fehér. Hegyes, sarló alakú szárnyai vannak. A kolibrivel áll szorosabb rokonságban.


A leggyorsabban repülő madár, naponta nagy távolságokat jár be. Repülés közben alszik, és a párzás is a levegőben történik. Éppen ezért lehetséges, hogy a Nagy Varázslóháborúk idején a postákat sarlósfecskével kézbesítették. Egyrészt, mert az ellenség elfogta a baglyokat, másrészt, mert a fecske nehezebben észrevehető. A fecskék rendkívül intelligens madarak, és kitűnően tájékozódnak sötétben is. 

Sajnos a fürgeségük, és kis termetük ellenére elég sok sarlósfecskét elpusztítottak, köszönhetően egy kifejezetten rájuk kifejlesztett bűbájnak. A varázsige segítségével felfedték a madarak kilétét, és emiatt a sarlósfecskék létszáma jelentősen megcsappant. 

Tápláléka a levegőben repülő apró rovarokból áll. Fészkét a levegőben található apró növényi részekből, nyála felhasználásával készíti. A fészekalja 2-3 tojásból áll, melyet 18-23 nap alatt költ ki. A fiókák nem csipognak, hanem a szülők toroktollait csipkedve követelik a táplálékukat. Ritkán etetnek, de ilyenkor nagy mennyiségű táplálékot hoznak a fiókáknak. 

Élete nagyban függ az időjárástól. Rossz idő esetén a fészkelő helyétől akár 100 km-re is elrepül, ilyenkor a fészekben hagyott fiókák testhőmérséklete csökken. Az életfunkciók lelassulnak, így képesek akár 10 napig is életben maradni. Ezt éhségalvásnak hívják, ami a hibernáció egyik formája. Akár a 20 évet is megélheti. Rendkívül hű a fészkelőhelyéhez és a párjához. 

Becsült állománya 3000-5000 pár Magyarországon. A madárgyűrűzési adatok szerint a gyűrűzött egyedek száma 1750 példány. Ebből még csak 72 sarlósfecskét fogtak vissza. A legtávolabbi megkerülés 570 km volt, mely Magyarország-Németország közti távolságot jelent. A legidősebb gyűrűzött madár 10 éves. 

A muglik a boldogság kék madarát erről az apró, ámde kedves kinézetű madárról mintázták. 


Írta: April Starr, Solaris

Szabaduljunk ki időben

Kedves Olvasó!

Mindenek előtt varázslatban gazdag, boldog új esztendőt kívánok! Remélem jól teltek az ünnepek és sikerült kipihenni az elmúlt év fáradalmait mindenkinek, és immár újult erővel vethetjük bele magunkat az izgalmas újévbe! Amondó vagyok, csapjunk is bele!

Az idei év első társasjáték cikkemben a Szabadulópakli kártyajátékait hoztam el nektek. Ezeket a hordozható szabadulószoba kártyákat, Martino Chiacchiera-nak és Silvano Sorrentino-nak köszönhetjük, a szép grafika Alberto Bontempi érdeme.


2018 óta kerülnek a boltok polcaira a paklik és 1 kivételével mind megjelent magyar nyelven is:

2018. - London végórái – Egy titkos ügynök a Scotland Yard legjobb nyomozóit választotta ki, hogy részt vegyenek egy szupertitkos küldetésen: titeket! Londont hatalmas veszély fenyegeti, amit el kell hárítanotok! Négy jól elrejtett szerkezetet kell hatástalanítanotok, mielőtt eljön az éjfél…

2018 . – Velencei meló - Profi tolvajok vagytok, akik már visszavonultak, de egy titokzatos levelet kapsz, amelyben olyan utasítások állnak, melynek muszáj engedelmeskedned! Össze kell szedned a régi csapatot, hogy teljesítsetek egy megbízást: a világ legrégebbi kaszinójába kell beosonnotok Velencében és 1 milliárd eurós chip-et kell ellopnotok! Csapatod minden tagja különleges képességekkel rendelkezik és ha ragaszkodtok a tervhez, minden simán megy majd. Habár... a ti melótok elég kockázatos és egy váratlan fordulat kompromittálhatja az egész akciót...

2018. – Időpróba - Dr. Tyme segítségre szorul, azonban mielőtt sikerülne elmagyaráznia a terveit, véletlenül megnyom egy gombot, és vaskos rácsok ereszkednek le a laboratóriumra. Ő pedig egy csapóajtón keresztül lezuhan, és Ti ott maradtok... egyedül... bezárva a laboratóriumba.
Rengeteg feladvánnyal, rejtéllyel, kérdéssel… Vajon sikerül rájönnötök a titok nyitjára, vagy ott ragadtok örökre bezárva?

2018. – Eldorádó - Az aranyváros felkutatására indított expedíció teljes kudarc: régóta keresitek Eldorádó városát az erdő mélyén, de eddig semmit nem találtatok. Vesztesen indultatok haza parányi repülőtökkel, és már magasan a fák felett jártok, mikor valami a gépeteknek csapódik. Nincs lehetőség leszállni, ugranotok kell. Egyedül vagytok az őserdő egy feltérképezetlen szegletén. Talán ez a vég...vagy az utolsó esély, hogy megéljétek Eldorádó legendáját! Vajon túlélitek az Amazonas veszedelmeit, és meg tudjátok találni az arany várost?

2019. – A függöny mögött - Postaládátokban egy névtelen boríték vár, benne ingyen jegyekkel a híres mágus, Lance Oldman telt házas bűvészműsorára, amire ma este kerül sor New Yorkban. Alig várjátok, hogy induljatok, az este gondtalan szórakozást ígér… ám ha varázslatról van szó, jobb mindenre felkészülni. Miután elfoglaltátok a helyeteket a közönség soraiban, kezdetét veszi az előadás. Miközben azt próbáljátok kitalálni, mi a nyitja egyik-másik trükknek, az események váratlan fordulatot vesznek...

2019. – A szfinx átka – Az ősi egyiptomi síremlékek meglátogatása volt álmaitok netovábbja. Épp elkezdődne az idegenvezetés, amikor egy váratlan esemény hatására egy titkos szobába zárva találjátok magatokat a piramis belsejében. Meg kell találnotok a kijáratot! Veszélyes csapdák és rejtélyes feladványok állnak az utatokba. És ha mindez nem lenne elég, felébresztettétek a múmiát ezeréves álmából, és most felétek araszol!

2020. – Szökés Alcatrazból – Még senkinek sem sikerült megszöknie Alcatrazból. A sziget több mérföldre fekszik a legközelebbi szárazföldtől, körülötte pedig nincs más, csak a jéghideg víz. A fogvatartottakról és a szigorú őrökről nem is beszélve. Ki hozott téged ide? Miért? Mikor? 

Nem emlékszel semmire, egyszer csak itt ébredtél fel, ebben a hideg és sötét zárkában. Elkezded megtervezni a szökésed, de egyedül nem fog menni: társakra lesz szükséged!

2021. – Kalózok vs. kalózok (Nem jelent meg itthon.) -  

2021. – Drakula kastélya - Az éjszaka kellős közepén a padláson találtok egy rég elfeledett könyvet. Abban a pillanatban, ahogy megérintitek, megszólal a kapucsengő.
Meghívást kaptatok Gróf Vlad D.-től, hogy személyesen vigyétek vissza a könyvét... Erdélybe.

2023. – Csodaországban – Itt semmi sem az, aminek látszik! Egy fehér nyuszi, egy félig bolond kalapos és egy elragadó macska csak néhány szereplő azok közül, akik megtalálhatóak ebben a pakliban. Ez pont elég ahhoz, hogy az őrületbe kergessenek! Igyekezzetek nem elveszíteni a fejeteket… és a Szív Királynőjének se hagyjátok, hogy lecsapassa!

Beszerezhetőek különböző játékboltokban (Régió, játéksziget stb.), nagyobb áruházakban (Auchan, Tesco) és több webes felületen.

Minden pakli ugyanazon az elven működik, adott egy történet, amelybe mi játékosok belecsöppenünk és a kártyákon végig haladva vissza kell jutnunk a saját világunkba. Viszont a kártyák rengetek fejtörőt gördítenek az utunkba, hogy lelassítsanak minket.

A Szabadulópaklik 12-től egészen 99-éves korig ajánlott, 1 és 6 játékossal javasolt játszani ­­– mi általában Hárman, négyen játszottunk és így kényelmesen jutott feladat mindenkinek - és körülbelül 1 órát vesz igénybe egy pakli.

Érdekessége, hogy egyedül is játszható és könnyen hordozható, akár egy hosszabb utazáskor társunk lehet vagy egy nyugodt, átlustálkodós délután is elővehetjük.

Dobozonként 60, az átlagosnál nagyobb méretű kártyával találkozunk, de akár plusz kiegészítőket, segédelemeket is rejthet a csomag (pl.: térkép, újság darab, tükör). Érdemes játék előtt papírt, ceruzát és egy órát is magunk mellé készíteni. Egyik paklinak sincs szabálykönyve, a kártyák érthetően végig vezetnek a játékon.


Ahogy haladunk a játékban, úgy lesznek a logikai feladatok egyre nehezebbek. Minden helyesen megoldott fejtörőért pontot kapunk, viszont, ha nem jártunk sikerrel, veszítünk is egyet. A játék végén ezek elszámolásra kerülnek és akár bent is ragadhatunk a pakli fikciós világában.

Számomra elgondolkodtató, hogy az utolsó kiadott doboz a Csodaországban egy licences történet. Lehetséges, hogy a készítők további kiadásai is Disney mesék feldolgozása lesz? Hát, én nagyon reménykedem benne 😄

Elsősorban a 2018-as kiadásokat javaslom, - igaz, nincsenek nehézségi szintekre besorolva a paklik, de -   talán azok a könnyebbek. Mindenképp csak ajánlani tudom nektek ezeket Szabadulópaklikat, remek szórakozást fognak nyújtani!


A fenti képen sorba jönnek a kártyák, három kérdést tesznek fel, ha gondoljátok fejtsétek meg őket és küldjétek el nekem a válaszaitokat.

 

Köszönöm, hogy elolvastad!

Írta: Samantha Krüger, Solaris

Magyar Bajnokság jelenlegi állása

 Már évekkel ezelőtt nem közvetített a Szombati Boszorkány újság a magyar kviddics csapatok meccseiről. A korábbiakhoz hasonlóan, még mindig csak 10 csapat vesz részt a bajnokságon, azonban azóta vannak kisebb egyesületek is. Cikkünkben a bajnokság meccseiről fogok beszámolni, korábbi tudósítónk ugyanis rám, Júlia Snape-re örökítette a rovatot.

Lássuk is a csapatokat, és az aktuális játékosokat!

Debreceni Darazsak:

A Darazsak az elmúlt években 3-szor is megnyerték a bajnokságot, az egyik legsikeresebb csapatnak számítanak jelenleg.

Csapat: Nagy Botond (őrző), Kiss Péter, Husztik Szabolcs, Huplák Áron (hajtó), Hédli István (fogó), Kovács Áron, Fábián László (terelők)

 

Győri Gyurgyalagok:

A Gyurgyalagok az utóbbi év legnagyobb meglepetése, az előző szezont ugyanis megnyerték. Habár korábban mindig a rangsor sereghajtói voltak, idén is nagy reménnyel vághatnak neki az idénynek.

Csapat: Sándor Bálint (őrző), Nagy Zsófia, Kiss Attila, Lóti Enikő (hajtó), Bíró Boglárka (fogó), Pék Nóra, Pék Dóra (terelők)

 

Szegedi Szúnyogok:

A legidősebb csapat az elmúlt években mindig stabilan tartotta a tabella közepén a helyüket. Senior csapatnak is szokták hívni őket, azonban játék során korukat meghazudtolva tudnak repkedni.

Csapat: Kovács Bálint (őrző), Varga Gergő, Huszár Dávid, Kiss György (hajtók). Pásztor Anna (fogó), Kujbus János, Csutopr József (terelők)

 

Pécsi Pávák:

Az egyetlen, kizárólag női tagokból álló csapat még mindig. Az elmúlt években bizonyították, hogy helyük van a magyar bajnokságban, szép eredményeket tudhatnak maguknak.

Csapat: Takács Henrietta (őrző), Füves Judit, Varga Fanni, Bódi Lilla (hajtók), Kiss Virág (fogó), Novák Hanna, Baross Bianka (terelők)

 

Szombathelyi Szarkák:

A csapat továbbra is az egyik legagresszívebb, és legviharosabb, emiatt játékuk eléggé ingadozó is volt.

Csapat: Rétik Szabolcs (őrző), Vilmos Gábor, Varga Gabriella (hajtók), Tóth Zoé (fogó), Horváth Ottó, Csengeri Péter (terelők)

 

Miskolci Méhek:

A Méhek csapata még mindig az egyik legszorgalmasabb egyesület, minden meccsükre alaposan felkészülnek, emiatt a tabella élbolyában szokták zárni a szezonokat.

Csapat: Gulyás Flórián (őrző), Varga Henrik, Kovács Imre, Fodros Elemér (hajtók), Szűcs Anna (fogó), Nagy Ádám, Fodros Rajmund (terelők)

 

Ferencvárosi Főnixek:

A Főnixek sajnos az elmúlt évben nem tudtak remekelni, és utolsóként zártak, azonban idén teljesen új csapattal vágnak neki a bajnokságnak.

Csapat: László János (fogó), Szekeres Aladár, Morva Aladár, (hajtók), Róbert Angelina (fogó), Balogh Ignác, Botos Hedvig (terelők)

 

Újpesti Úttörők:

Az egyetlen csapat, ami a kezdetektől ugyanazokkal a játékosokkal operál még mindig. Legnagyobb erejük továbbra is a hármas ikrek, akiknek tudására már külföldi csapatok is felfigyeltek.

Csapat: Bálint Richárd (őrző), Tóth Beatrix, Tóth Levente, Tóth Jázmin (hajtók), Székely Edit (fogó), Mihályfi Blanka, Mándli Jenő (terelők)

 


Nyíregyházi Nyírfajdok:

Habár csupa külföldi játékossal indult a Fajdok csapata, mára már sikerült teljesen magyar játékosokkal megtölteni. Ennek ellenére időnként fel-fel bukkan egy-egy külföldi játékos is.

Csapat: Mihail Rozskovna (őrző), Lebanov Viktor, Réti Dezső, Varga Tibor (hajtók), Papp Arwen (fogó), Diószegi Gergely, Németh Enikő (terelők)

 

Kaposvári Keselyűk:

A csapat az elmúlt évben talált szponzornak köszönhetően egyre felívelő teljesítményt mutat, így jó eséllyel vágnak bele az idénybe.

Csapat: Szirtes Elemér (őrző), Balogh Ubul, Bíró Bernadett, Lovas Szonja (hajtók), Albrek Rozi (fogó), Csizmadia Elek, Erdős Péter (terelők).


A Bajnokság jövő héten kezdődik, meglátjuk melyik csapat, hogy teljesít.


Írta: Júlia Snape, Solaris

 

Reinhardt Ebshot: Mágikus állatok meséi

 Már rég nem jelent meg cikk a Bosziban a mágikus könyvekről, ezért úgy gondoltam, ideje feléleszteni ezt a remek rovatot is! Ezért mostantól nemcsak remek mugli könyveket fogok ajánlani, hanem belevetem magam a varázslók műveibe is, és onnan is szemezgetek majd újra és újra.

Az első számban egyből egy friss megjelenésről számolok be, mégpedig egy gyerekkönyvről. Mr. Ebshot-ot már bizonyára mindenki jól ismeri, az ő történetein már nem egy generáció nőtt fel. Úgy hírlik, hogy az idős szerző legutolsó könyvét jelentette meg, és innentől kezdve visszavonultan fog élni. Habár ezt már többször is kijelentette, és több helyen is lehetett olvasni, meglátjuk mi lesz most.

Ezen új műve azonban kétségtelenül egy újabb gyerek kedvenc könyv lesz, mivel tele van világunk lényeivel. A kötetben 60 mese található, mindegyike pár oldalas írás. Szerepel benne néhány mugli állattal foglalkozó szösszenet is, de egyes varázslényekről (pl. sárkány, mantikór, sellő) többet is olvashatunk.

A kötet február 1-én jelenik meg, melynek nagy bemutatót terveznek a londoni Abszol úton a Czikornyai és Patzában. Déli 12-re várnak mindenkit, ott lehet majd elsőként megvenni a kötetet, amelyből az eseményen a szerző felolvas a gyerekeknek. Természetesen dedikálásra is sor kerül majd!



1. rejtvény

Idén is visszatér a nagysikerű rejtvény rovat, a megfejtések beküldői közül pedig megint megnyeri valaki az Év Rejtvényfejtői díjat, de ehhez a legtöbb pontot kell összegyűjteni a tanévben.

Az idei év rejtvényei mind az első kötetből lettek összeállítva. Az elsőben különböző fogalmakat kell megfejtenetek és 

10 pontot lehet szerezni.

Válaszaitokat az szboszi.gracia@gmail.com-ra várjuk. Ne felejtsétek el az email tárgyában feltüntetni az iskolai nevetek, évfolyamotok, házatok és hogy az 1. rejtvényekről van szó. 




Most pedig következzen a már megszokott, elmaradhatatlan kérdezz-felelek. Tudjátok, itt a megfejtések legtöbbször a Boszi hasábjain találhatóak, de nem kizárt, hogy kicsit gondolkodni kell a válasz megadásakor. Itt 8 pont szerezhető.

1. Hazánkban milyen státuszú madár a sarlósfecske? 

2. Mi Antoine de Saint-Exupéry leghíresebb regénének címe?

3. Melyik évben nem adtak ki Szabadulópaklit?

4. Mi a valódi (kevésbé ismert) nevük a varázslényeknek az erdő mélyén?

5. Melyik a legesélyesebb kviddics csapat a magyar bajnokságban? 

6. Hol csináltak gofrit a barátok?

7. Az egyik sorozat főhőse egy színészdinasztia tagja. Melyiké és sorolj fel legalább két további tagot.

8.  Várhatóan mennyi ideig tart majd a dedikálás?